Przyszowice położone są w naszym powiecie, na wschód od Gliwic. Oprócz pięknego pałacu von Raczek można tam zobaczyć zabytkowy spichlerz plebański.

Spichlerz plebański znajduje się na terenie ogrodu plebanii obok kościoła św. Jana Nepomucena i jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Zbudowano go drewna pochodzącego z rozbiórki starej plebanii. Nowa powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Sam spichlerz również powstał w zbliżonym okresie, a różne źródła podają daty 1783 lub 1829 rok.
Dach chaty jest kryty gontem, a jej konstrukcja zrębowa. Całość powstała na planie prostokąta. Na kalenicy uwagę zwraca drewniany półksiężyc, który najprawdopodobniej nawiązuje do drewnianego kościoła św. Mikołaja, który kiedyś mieścił się obok. To ten sam, który aktualnie znajduje się w Borowej wsi.
Spichlerz był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem do połowy XX wieku, a później jako świetlica i salka do nauki religii. W 1980 roku przeprowadzono ostatni remont. Po jakimś czasie chata zaczęła niszczeć, w wyniku czego doszło do zawalenia się podłogi, a dach spichlerza był w fatalnym stanie.
W 2009 roku rozpoczęto remont spichlerza, który trwał kilka lat, a budynek obecnie prezentuje się znakomicie.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj