W jednym z poprzednich wpisów mogliście przeczytać o śluzie Rudziniec, która jest jedną z trzech położonych w naszym powiecie na Kanale Gliwickim. Dzisiaj chciałbym Wam pokazać śluzę Dzierżno, która jest drugą w kolejności zaczynając od Gliwic. Kanał Gliwicki posiada ich w sumie 6, a łączna różnica poziomów wynosi ponad 43 metry. Sam kanał powstał w latach trzydziestych XX wieku.

Kanał Gliwicki ma swój początek w Gliwicach, a po pokonaniu długości 41 kilometrów, woda z niego wpływa do Odry w Kędzierzynie-Koźlu. Śluza Dzierżno wymiarami nie różni się znacząco od pozostałych. Jej długość wynosi 71,5 metra, a szerokość 12 metrów. To co ją wyróżnia, to różnica poziomów, a mianowicie 10,3 metra. Dzięki temu uplasowała się na 4 miejscu w Polsce, pod względem różnicy poziomów. Co ciekawe, pod tym kątem na kanale nie jest rekordzistką, ponieważ ostatnia śluza przed Odrą, czyli Kłodnica pokonuje ją o 10 centymetrów.
W 2020 roku śluza Dzierżno przeszła modernizację. Podziwiać ją można płynąc łodzią po kanale, a po wcześniejszym umówieniu się istnieje możliwość jej zwiedzania. To co ją wyróżnia na tle innych, to również malownicze położenie w okolicy jezior Dzierżno Małe i Duże.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj