Pustynia Błędowska położona nieopodal granicy naszego województwa jest najbardziej znanym tego typu miejscem w Polsce. W śląskim mamy jeszcze mniej znaną Pustynię Siedlecką. A wiecie, że w naszym powiecie znajduje się Pustynią Łączańska?
Nieopodal wsi Łącza (gmina Rudziniec) po dwóch kilometrach spaceru w lesie możecie znaleźć się na "pustyni”.

Jej obszar nie jest zbyt duży, gdyż długość wynosi około 70, a szerokość 50 metrów. Niemniej sam fakt istnienia tego miejsca jest bardzo ciekawy.

W tym miejscu w 1992 roku miał miejsce ogromny pożar lasu, więc niech Was nie zdziwią szerokie leśne trakty, którymi można dotrzeć do wspomnianej pustyni.

Okolica jest idealna na wycieczkę rowerową, ponieważ teren jest płaski i nie powinien sprawić nikomu trudności technicznych. Niemniej jeśli zdecydujecie się na dojazd samochodem, to niewielki leśny parking znajduje się przy ostatnim domu w Łączy przy ulicy Szkolnej, a stamtąd czeka Was już tylko 30 minutowy spacer (2 kilometry).

Podczas spaceru zwróćcie uwagę na równo ułożone brzozy z charakterystyczną białą korą, które można spotkać w kilku miejscach.

Obok pustyni mieści się niewielki staw, a ze znajdujących się obok niewielkich zarośli dobiegało kwakanie kaczki.

Jeśli macie ochotę to spacer można wydłużyć do znajdującej się kilometr dalej wieży obserwacyjnej (niedostępnej dla osób postronnych). Z pewnością będzie to dobry pomysł na popołudniową wycieczkę, lub weekendowy wypad rowerowy.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj