Zacharzowice to niewielka wieś w gminie Wielowieś. Znajduje się tam przepiękny drewniany kościół św. Wawrzyńca, należący do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Świątynia została zbudowana około 1580 roku.
Przez kilkadziesiąt lat na przełomie XVI i XVII wieku kościołem zarządzali luteranie, którzy najprawdopodobniej go zbudowali. Wieża jest młodsza niż cała świątynia, ponieważ powstała 100 lat później, w 1675 roku.

Świątynia wielokrotnie przechodziła renowacje, z czego ostatnią jakieś 10 lat temu. Kościół ma konstrukcję zrębową, a dach jest kryty gontem.

Odwiedziłem go dwukrotnie i okazało się, że podczas drugiej wizyty był otwarty i można było wejść do środka. Wnętrze jest przepiękne, a sama świątynia jest jedną z moich ulubionych ze wszystkich drewnianych w naszym powiecie. Czuć w niej niesamowity klimat.

We wnętrzu można podziwiać polichromie. Niestety, te oryginalne z początku istnienia kościoła zostały zamalowane w XVIII wieku, a nowe powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Przy okazji wizyty w Zacharzowicach warto odwiedzić drewniany kościół w sąsiednich Sierotach, o którym pisałem wcześniej.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj