Sieroty to niewielka wieś w gminie Wielowieś, którą wzmiankowano już pod koniec XIII wieku. Mieści się tam ciekawy kościół należący do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Mowa tutaj o kościele Wszystkich Świętych, który należy do najstarszych tego typu w naszym powiecie.
Najstarsze jest murowane prezbiterium, które powstało w 1427 roku, natomiast drewniana nawa jest o 30 lat młodsza. Najmłodszą częścią kościoła jest wieża, która powstała w 1775 roku.

Początkowo był to kościół protestancki, natomiast od 1629 roku użytkują go katolicy. W jego wnętrzu można obejrzeć gotyckie polichromie, które powstały w drugiej połowie XV wieku.

Podobnie jak kościół w Zacharzowicach, ten również odwiedziłem dwukrotnie i za pierwszym razem świątynia stała otwarta. Udało mi się wtedy zwiedzić środek, który jest ciekawy. Możliwość oglądania tak starych wnętrz jest niesamowita, szczególnie że w takich obiektach czuje się klimat dawnych czasów. Drewniana część kościoła posiada konstrukcję zrębową (wyjątkiem jest wieża, która ma konstrukcję słupową), a świątynia jest kryta gontem. W wieży znajduje się ponad 500-letni dzwon. Będąc w środku warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy ołtarz z 1622 roku.

Bardzo zachęcam Was do odwiedzenia Szlaku Architektury Drewnianej, ponieważ można tam zobaczyć dużo więcej ciekawych drewnianych kościółków.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj