Poniszowice to niewielka wieś położona na północ od Jeziora Pławniowice. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1223 roku. 
Pierwsza świątynia w tym miejscu istniała już w XII wieku, ale obecny kościół zbudowano w 1499 roku. Obok niego stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej, która powstała w 1570 roku. W jej wnętrzu znajduje się dzwon z 1536 roku.

Unikatem w skali naszego powiatu są drewniane soboty, czyli dodatkowe podcienia zabudowane z zewnątrz. Powstały one w XVIII wieku. Kościelny ołtarz wczesnobarokowy pochodzi z połowy XVII wieku.
Świątynia zbudowana jest w konstrukcji zrębowej. Po prawej i lewej stronie kościoła znajdują się dodatkowe ołtarze, które są kilka lat starsze od głównego.

Od 12 lat w świątyni postępują prace remontowe i konserwacyjne. Dotychczas objęły one m.in. rekonstrukcję sobót.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • SUSAN BENSON 2021-09-12 15:09:23
    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.