Kirkuty, czyli cmentarze żydowskie w obecnych czasach często są zapomniane i zarośnięte. Całkiem niedawno mogliście przeczytać o XVII wiecznym cmentarzu żydowskim w Wielowsi, który jest uprzątnięty i można wejść na jego teren. 

Dzisiaj chciałbym Was zabrać do Toszka, gdzie przy ulicy Wielowiejskiej również znajduje się niewielki, ale warty uwagi kirkut z pierwszej połowy XIX wieku. Jest on dużo młodszy niż ten z Wielowsi, ale również ciekawy, gdyż spoczywają tam Ernestine Blumenthal oraz jej mąż Hirschel Wachsmann, którzy byli przodkami znanego kompozytora Franza Waxmana, produkującego muzykę do filmów. Zapewne słyszeliście o filmie „Doktor Jekyll i pan Hyde”, to właśnie za ten film Waxman był nominowany do Oskara, a za inne produkcje otrzymał aż dwie statuetki.
Kirkut w Toszku jest otoczony murem, a brama prowadząca do niego jest zamknięta. Obejrzeć można go tylko z zewnątrz, a po rosnącym tam bluszczy widać, że raczej nikt po nim nie spaceruje. Obecnie zachowało się około dwudziestu macew, z czego zaledwie osiem stoi. Od strony bramy można dostrzec tylko pięć nagrobków.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj