Świbie położone jest w północnej części naszego powiatu blisko granicy z województwem opolskim. Historia wsi sięga przynajmniej XIII wieku, gdy pojawiła się pierwsza wzmianka o niej. Na terenie Świbia odkryto też cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej, na którym znajduje się kilkaset grobów.

 Na terenie wsi znajduje się również stary dwór, który powstał około 1800 roku jako parterowy budynek w stylu klasycystycznym. W późniejszych latach był on wielokrotnie przebudowywany, m.in w 1850 roku oraz około 1900 roku zostały dodane dwie kondygnacje. Obecnie dwór ma styl neogotycki. Wokół niego znajduje się niewielki park oraz budynki gospodarcze.

Obiekt jest w rękach prywatnych, a posesja jest ogrodzona, więc niestety nie ma możliwości wejścia do środka. Z drugiej strony stan budynku nie wygląda dobrze, a sąsiadujący z nim budynek gospodarczy jest zawalony.

Dwór w Świbiu nie ma statusu zabytku, ale spichlerz z XVIII wieku i gorzelnia z XIX wieku znajdujące się obok już tak.

Ogromna szkoda, że ten dwór powoli niszczeje, ponieważ poddany renowacji prezentowałby się znakomicie. Miejmy nadzieję, że nie podzieli losu sąsiedniego budynku.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj