Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wiele korzyści, zwłaszcza wśród dzieci, co potwierdzają badania. Z pomocą księgarni Celownik, wzięliśmy pod lupę dziecięce tytuły.
W 2019 roku naukowcy z Ohio State University na łamach „Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics” policzyli ile słów dziecko może usłyszeć od momentu narodzin do swoich piątych urodzin przy różnej częstotliwości czytania. Wykazali, że dzieci, którym czyta się jedną książkę dziennie słyszą do 5. roku życia o około 290 tys. więcej słów niż dzieci, którym nie czyta się regularnie. 

Książki to zdrowie!

Różnica ta wpływa, na to jak szybko dzieci przyswajają nowe słowa i opanowują umiejętność samodzielnego czytania w przedszkolu i szkole. To z kolei przekłada się na wzbogacanie słownictwa, poszerzanie wiedzy, pobudzanie twórczego myślenia, kreatywności, rozwijanie inteligencji emocjonalnej i wiele, wiele więcej. Czytanie książek ma niezastąpiony wpływ na rozwój psychiczny, emocjonalny, intelektualny i społeczny młodego człowieka. Kiedy to już wiemy, pojawia się pytanie – po jakie pozycje warto sięgnąć? 

Propozycje dla młodych czytelników

Ciekawych książek jest mnóstwo. Dzięki fachowym podpowiedziom z branży czytelniczej od zespołu Księgarni Celownik, subiektywnie wybraliśmy dwa tytuły, które wydają się naprawdę ciekawe, bo bawią i uczą równocześnie. Pierwszy z nich to „Drzewo” Rodrigo Mattioli. Bohaterka książki, mała Hania postanawia zasadzić drzewo. – Dzięki tej lekturze, mali czytelnicy dowiadują się, jak wiele znaczy jeden krok, gest, jedno zasiane nasionko. Książeczka jest mini lekcją ekologii i matematyki w jednym – mówi Dominika Polewska, księgarka z Celownika.

Warto zwrócić uwagę na propozycję wydawnictwa Debit: „Dzieci w sieci dobrych manier” Zofii Staniszewskiej. To 14 krótkich historyjek, które mają podpowiadają dzieciom, jak należy zachowywać się w środowisku wirtualnym, w krótki, zabawny i pouczający sposób. Idealna lektura, do tego, aby porozmawiać z dzieckiem o internecie, smartfonach, tabletach i mediach społecznościowych. Dodatkowo książka zawiera także porady dla rodziców oraz wzór umowy pomiędzy rodzicem a dzieckiem dotyczący korzystania z sieci przez młodszych domowników.
 
Obie pozycje można nabyć w księgarni Celownik (ul. Zwycięstwa 41, Gliwice).

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj