Poleca Natalia Drymlak. W ubiegłym roku premierę miała najnowsza książka Katarzyny Boni — „Auroville. Miasto z marzeń” pozycję, na którą warto zwrócić uwagę. 
To reportaż o miejscu, o którym większość z nas zapewne nie miała pojęcia. Auroville to eksperymentalnie założone miasto w południowych Indiach, neutralne miejsce do życia, które pozbawione ma być wszelkiego nacechowania politycznego czy religijnego. 
Sto pięćdziesiąt kilometrów od Ćennaju, stolicy stanu Tamilnadu w Indiach, w 1968 roku powstało idealne miejsce na ziemi – Auroville. Miasto założone ponad pięćdziesiąt lat temu na pustyni, gdzie dziś rośnie dżungla, stworzyli ludzie z całego świata, ochotnicy, wierzący, że praca nad sobą, poszerzanie świadomości, pogłębianie duchowości i oddanie misji charyzmatycznej Matki stanowią drogę do realizacji marzenia o utopijnym społeczeństwie. 
Matka, to przydomek Mirry Alfassa, Francuzki, partnerki duchowej hinduskiego polityka, filozofa i jogina – Sri Aurobindo. Alfassa była inicjatorką założenia miasta utopii, przedsięwzięcia zrealizowanego przy wsparciu UNESCO. W założeniu Auroville miało funkcjonować bez pieniędzy, bez policji i prawa własności do ziemi czy nieruchomości – stać się miejscem, w którym ludzkość zjednoczy się ponad podziałami, by w pokoju i braterstwie doskonalić się w duchowym rozwoju. Czy takim się stało? Czy udało się stworzyć miasto, które nie należy do nikogo? Czy udało się stworzyć edukację wyzwalającą duszę? Czy Auroville to sekta? Czy Auroville to miejsce, czy stan umysłu? 
Odpowiedzi na te pytania opisała Katarzyna Boni w książce „Auroville. Miasto z marzeń”. Jej reportaż przedstawia historię Matki i powstawania idealnego miejsca na ziemi oraz losy jego mieszkańców, przybyłych z całego globu. 
-Boni opisuje Auroville z perspektywy osoby, która spędziła tam w sumie kilkanaście miesięcy. Autorka zaprasza nas do świata, który wydaje się na poły fantastyczny, odrealniony, na poły przypominający przedziwny dobrowolny, rygorystyczny obóz pracy. 
Czytając opowieść Boni, zachwyt miesza się z wątpliwościami, błogość z niepokojem - mówi Natalia Drymlak, księgarka z gliwickiej księgarni Celownik. - Ta pozycja, to nie tylko ciekawa opowieść o miejscu i ideach, ale też historia pewnych ludzi i ich marzeń - dodaje Natalia. 
Do końca miesiąca w Księgarni Celownik trwa promocja (-30%) na książki Wydawnictwa AGORA. Wybrane pozycje, w tym „Auroville. Miasto cudów” można nabyć w atrakcyjnej, obniżonej cenie. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj