Parking przy starostwie nie dla wszystkich za darmo

Niby wiadomo, że z parkingu przy starostwie powiatowym mogą korzystać tylko petenci urzędu, ale, wobec niesforności kierowców, nigdy dość przypominania. Zmotoryzowani mieszkańcy często traktują bowiem miejsce jako wyspę darmowego postoju na mapie odpłatnej, śródmiejskiej, strefy.

więcej

Knurów w sieci szpitali. Gwarancja udzielanych świadczeń

1 października rozpoczęła działalność tzw. sieć szpitali. Szpital w Knurowie jest jedną z placówek, które się w niej znalazły. Dzięki temu otrzyma gwarancję finansowania udzielanych przez siebie świadczeń bez konieczności uczestniczenia w postępowaniach konkursowych, ogłaszanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

więcej

Za mundurem Kozioł murem. Historyczne hobby pyskowiczanina

- Zaczęło się w podstawówce – wspomina Norbert Kozioł z Pyskowic. - Byłem dobry z matematyki i fizyki, więc robiłem kolegom zadania. A oni za to musieli mi przynosić różne starocie: medale, monety, które zbierałem. Jeden przytaszczył kiedyś mundur swojego dziadka. O, ten zielony – pan Norbert wskazuje na stojący pod ścianą uniform. - Chodzili w nim husarzy raciborscy, którzy stacjonowali na Śląsku przed I wojną światową. Z początku nie wiedziałem, jaką ten mundur ma wartość. Ale tak rozbudził moje zainteresowanie żołnierskimi ubiorami, że zbieram je do dzisiaj.
 
1 więcej

Szyk i elegancja. VII Targi ślubne na zamku w Toszku

Planujesz ślub, wesele? Już w najbliższą niedzielę, 22 października VII Targi ślubne na zamku w Toszku. W godzinach 13.00 -18.00 na gości czekać będą nowości, rabaty, ciekawi wystawcy i gorąca, sprzyjająca planowaniu tego najpiękniejszego dnia w życiu atmosfera. Wstęp wolny.więcej

Muzealnik z Pławniowic. Kolekcjonerska pasja emerytowanego górnika

Ponad dwieście porcelanowych figurek świętych, mnóstwo filiżanek, talerzyków, czajników, tysiące przedwojennych pocztówek, stare obrazy, zegary, kufle, broń biała i inne przedmioty. Dom 59-letniego Leonarda Seichtera z Pławniowic, pasjonata historii lokalnej i Górnego Śląska, przypomina muzeum. - Nie mogę przejść obojętnie obok starych przedmiotów – tłumaczy. - Nie ma tygodnia, byśmy z moją partnerką Małgosią nie pojechali na pchli targ i nie przywieźli czegoś do domu. Jak pan widzi, przez lata uzbierało się tego trochę – dodaje z uśmiechem. - Chcę to ocalić od zapomnienia. Zostawić dla przyszłych pokoleń.
 
1 więcej

Rowerem nad morze. Przejechał trasę Pyskowice - Hel

Tylko w ciągu tego roku przejechał na rowerze 17 tysięcy kilometrów, a chce dobić do dwudziestu. Od trzech lat praktycznie nie schodzi z jednośladu, przemierzając każdego dnia po 50, 60 km. Bicyklem jeździ do pracy, a jakby tego było mało, popołudniami znów na niego wsiada. I nie ma znaczenia palące słońce, deszcz czy trzaskający mróz. Piątek, świątek czy niedziela. Dla Krzysztofa Łoazy, 44-letniego pyskowiczanina, rower to pasja. W tym roku przejechał trasę Pyskowice – Hel.

więcej

Piłkarze Górnika zagrają dla chorej Oliwki z Sierakowic

Do gminy Sośnicowice przyjedzie aktualny lider polskiej Ekstraklasy. Górnik Zabrze zagra z zespołem Start Sierakowice, aby wesprzeć siedmioletnią Oliwię Kubior w walce z chorobą. Mecz w sobotę, 7 października o godzinie 15.00 na boisku w Sierakowicach. 
więcej

Chmielne dożynki na zamku w Toszku

Przed nami czas piwnych biesiad nazywanych u naszych zachodnich sąsiadów Oktoberfestem. W najbliższą sobotę, 30 września, po raz trzynasty na  Oktoberfest zaprasza Zamek w Toszku.

więcej