Muzyka jest mową duszy. O panu Eryku, człowieku orkiestrze

Eryk Sobel to prawdziwa orkiestrowa legenda. Mimo swoich bez mała 86 lat wciąż aktywny. Żadna próba orkiestry dętej w Wielowsi nie może się odbyć bez sędziwego kapelmistrza. – Nawet teraz, kiedy mam trudności z poruszaniem się, bo jestem po operacji biodra, jeżdżę na próby. Zawozi mnie wnuczek – zapewnia pan Eryk.

więcej

Czytam, lubię, szanuję i… projektuję zakładkę

W dobie gier komputerowych i telewizji każdy sposób zbliżający dzieci i młodzież do książek jest mile widziany. Temu celowi służył też konkurs dla uczniów szkół z Rudzińca, Gliwic i powiatu gliwickiego na projekt zakładki do książki.

więcej

W Pyskowicach startuje budżet obywatelski

Pyskowice dołączyły do grona miast z budżetem obywatelskim. W tym roku do puli, którą pozostawiono do dyspozycji mieszkańców, trafiło 150 tys., w równym podziale na część północną i południową miasta. Nabór wniosków prowadzony jest do  24 lutego.   

więcej

Wójt Rudzińca: najważniejszy jest uczeń, nie polityka. Co dalej z rudziniecką oświatą?

Gimnzjum w Rudzińcu stanie się teraz podstawówką
Miesiąc temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę oświaty. Nowe prawo różni się zasadniczo od projektów, które były konsultowane i omawiane z samorządami. W gminie Rudziniec wcześniejsza koncepcja, oparta na projektach ustaw, zakładała pozostawienie wszystkich dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych bez zmian i przeniesienie jedynie uczniów klas VII i VIII do budynku po gimnazjum w Rudzińcu. Ta koncepcja nie może być jednak zrealizowana. Projekty ustaw pozwalały na takie rozwiązanie, uchwalone prawo już nie.

2 więcej

Lekarki dusz. O niezwykłych kobietach pracujących w toszeckim szpitalu

Zofia Pisarek ( z lewej) i Iwona Kucharczyk. Lekarki dusz
Zofia Pisarek i Iwona Kucharczyk pracują w szpitalu psychiatrycznym w Toszku. Są terapeutkami zajęciowymi. Sztuką uczą pacjentów nowego życia, spojrzenia na nie z innej perspektywy. Pacjenci się otwierają, czują ważni, dowartościowani. - A to nas cieszy - mówią panie Zofia i Iwona. - Mamy satysfakcję. Zresztą, proszę się rozejrzeć, ile tu wisi pięknych obrazów, ile rzeźb.
więcej

Młodzi podróżnicy z Pilchowic i Knurowa odwiedzili Państwo Środka

Kilka tysięcy kilometrów w dwa tygodnie. Najcenniejsze zabytki świata, z Terakotową Armią na czele. Egzotyczna kultura, gigantomania chińskiej cywilizacji, zaskakujące odmiennością zwyczaje, pełna niespodzianek kuchnia. To bagaż, który przywieźli z wyprawy do Chin uczniowie ze szkół w Pilchowicach i Knurowie. 
2 więcej

Pyskowice: startuje pierwszy budżet obywatelski

Pyskowice dołączyły do grona miast z budżetem obywatelskim. W tym roku do puli, jaką pozostawiono do dyspozycji mieszkańców, trafiło 150 tys. zł, w równym podziale na część północną i południową miasta. Nabór wniosków prowadzony jest w okresie 6 – 24 lutego.  
więcej