Znani i lubiani mieszkańcy gminy Gierałtowice wzięli udział w kampanii pt. „Dobrze się żyje w czystym powietrzu” Gierałtowickiego Alarmu Smogowego.

To wiosenne przesłanie ma być głosem rozsądku, by wymienić stare źródła ogrzewania, które zanieczyszczają powietrze.
Choć nie są aktorami na co dzień, to postanowili amatorsko się w nich wcielić i przekonać całą lokalną społeczność, by podjęli się wyzwania i zadbali o powietrze, w którym żyją. W mediach społecznościowych pojawił się krótki filmik, podczas którego wyróżniający się mieszkańcy gminy Gierałtowice – mówią, co można robić w czystym powietrzu. Udział wzięli: Tomasz Rożek – popularyzator nauki, Julia Rozumek – autorka książek oraz bloga, Ania Laskowska – wokalistka, ks. Adam Niedziela – proboszcz parafii św. Jana Nepomucena, Krystyna Augustyniak – popularyzatorka historii, Weronika Czech - z chóru „Skowronek”, Alojzy Madeja – chirurg, ks. Grzegorz Kaput- proboszcz parafii NMP Królowej Aniołów, oraz Alicja Stachura – trenerka pływania. Pomysłodawcą krótkometrażowego filmiku był lider Gierałtowickiego Alarmu Smogowego – Wojciech Szczypka, który również wystąpił w nagraniu.  – Pomysł na tą akcję przyszedł mi podczas koncertu w NOSPR, gdzie profesor Jarosz mówił, że jego „dźwięki dobrze rozchodzą się w powietrzu”. Pomyślałem, że przecież też dobrze się żyje w czystym powietrzu, stąd pomysł, aby zrealizować filmik, w którym rozpoznawalni mieszkańcy gminy Gierałtowice mówią, co lepiej robi się w czystym powietrzu. Młodej wokalistce najlepiej śpiewa się w czystym powietrzu, pisarce lepiej pisze się książki w czystym powietrzu, dobrze się modli w czystym powietrzu. Dobór wszelakich pasji różnych osób, miał pokazać, że wszystko jest łatwiejsze i zdrowsze w czystym powietrzu, dlatego warto o nie zadbać, najlepiej przez wymianę kotła i termomodernizację – podkreśla Szczypka. Filmik można zobaczyć pod linkiem: www.facebook.com/GieraltowickiAlarmSmogowy/videos/746645430173650/ .

Cień szansy na zmiany 

Gierałtowicki Alarm Smogowy dokłada wszelkich starań, by w gminie oddychało się lepiej, a zanieczyszczenia zniknęły wraz z wymianą starych kotłów. Początek roku był sprawdzianem dla mieszkańców, a to wszystko za sprawą mobilnych płuc, które pokazały, czym oddychają mieszkańcy. Jednak na tym nie poprzestały osoby, którym stan powietrza nie jest obojętny. Oprócz tradycyjnych plakatów, czy broszur, które trafiają głównie do osób starszych, przygotowano kampanię internetową, która ukazała się w pierwszy dzień wiosny, by dotrzeć także do tych, którzy żyją głównie w świecie wirtualnym.

Liczy się przekaz

Kampania „Dobrze się żyje w czystym powietrzu” kładzie nacisk na zmianę źródła ciepła, czy ocieplenie domu, bowiem są na to dotacje, zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie, a z których warto korzystać. – Zdajemy sobie sprawę, że główną przyczyną smogu jest niska emisja, dlatego kluczem do poprawy jakości powietrza jest wymiana tych kotłów, a my staramy się pokazywać, że można, a przede wszystkim warto to robić, bowiem są na to pieniądze. Dodatkowym argumentem jest to, że ocieplenie domu to nic innego, jak zmniejszenie kosztów na lata ogrzewania, bo przecież najczystsza i najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy. Mam nadzieję, że kolejne osoby po obejrzeniu filmiku udało się zachęcić do tego, by wymienili kocioł i ocieplili swój dom – podsumowuje lider GAL.

Patrycja Cieślok-Sorowka
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj