Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznane zostały w piątek, 22 marca podczas uroczystej gali, która odbyła się w PreZero Arenie Gliwice. Artyści uhonorowani zostali w kategoriach Twórczość artystyczna, Upowszechnianie kultury, Ochrona kultury oraz Młodzi twórcy.

Ogółem przyznanych zostało 10 nagród, w trzech kategoriach.

Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymali:

Jadwiga Przybyło (aktorka, słuchaczka Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit w Gliwicach, laureatka m.in. I nagrody 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Ostrołęce).

Tomasz Paweł Sadownik (dr sztuki, artysta muzyk, dyrygent Męskiego Zespołu Wokalnego „Calvi Cantores” oraz Chóru Kameralnego „Slavica Musa”. Jeden z najlepszych głosów barytonowych na Śląsku, laureat m.in. nagrody dla najlepszego dyrygenta w IX Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Poznaniu.

Aleksander Smoliński (artysta teatralny, reżyser, grafik, scenograf, pedagog założyciel dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych Biletów Brak i Teatr Magazyn. Laureat  szeregu nagród indywidualnych za inscenizacje teatralne oraz zdobytych w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach na ekslibris i inne formy graficzne, ceniony instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury).

Tadeusz Patykowski (artysta amator, twórca techniki KIRIART, rekordzista Polski w konkursie na „Największą kolekcję wycinanek z papieru” z wynikiem 1111 sztuk. Dziś ma ich 1500 i przymierza się do bicia rekordu Guinnessa.

W kategorii Upowszechnianie kultury uhonorowani zostali:

Ewa Pokorska-Ożóg (miejska konserwator zabytków, architektka i autorka publikacji dotyczących architektury oraz zabytków z terenu województwa śląskiego. Nauczycielka akademicka w Akademii Śląskiej oraz na Politechnice Śląskiej. W Muzeum w Gliwicach prowadzi cykle wykładów o dziedzictwie kulturowym miasta. Laureatka nagrody w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za publikację „Kolory miasta” wydaną przez Muzeum w Gliwicach (2021), a także odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2022).

Stowarzyszenie Cała Naprzód (organizacja działająca od 15 lat, a od 2012 r. posiadająca status organizacji pożytku publicznego. Jej misją jest wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Cała Naprzód organizuje Skup kultury czy Hałas miasta, z których dochód przeznaczany jest m.in. na zakup sprzętu medycznego. Na swoim koncie ma nagrodę „Organizacja roku 2011 i 2013”, wyróżnienie za Skup Kultury – inicjatywa roku 2015 w Gliwicach oraz tytuł „Lokalni Bohaterowie Województwa Śląskiego 2017”.

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gliwicko-Zabrzański (jako samodzielny okręg funkcjonuje od 2006 roku, promuje dokonania 80 zrzeszonych w nim artystów. Ma na swoim koncie ponad 300 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Każdego roku przygotowywana jest wystawa okręgowa wszystkich członków ZPAP, prowadzony jest także cykl wystaw „Debiuty”).

Fundacja Rytm Gliwice (organizowała festiwal „Rytm Pro Arte Gliwice” wyłaniający młode talenty wokalne, a obecnie przygotowuje Ogólnopolski Festiwal Wokalny Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon”).

Nagroda za osiągniecia w kategorii Ochrona kultury przypadła:

Autorom książki „Gliwice-Sośnica ludzie i miejsca” (Iwonie Pochopień, Irenie Kunas, Jolancie Jasińskiej, Andrzejowi Kurczakowi, Arturowi Różyńskiemu, Janowi Woźniakowi, Szymonowi Dylusowi  - mieszkańcom Sośnicy i miłośnikom historii Gliwic).

Małgorzacie Malanowicz-Pęczak (inicjatorce działań na rzecz ratowania i zachowania dorobku kulturowego Gliwic oraz badaczce i propagatorce wiedzy o historii miasta. Architektka. Pasjonatka lokalnej historii, szczególnie Cmentarza Hutniczego, współzałożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy”).

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

aku

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj