W Warszawie zakończyły się Mistrzostwa Polski seniorów w szermierce. Reprezentanci Piasta Gliwice podtrzymali dobrą passę z poprzednich lat i wrócili z tych zawodów ze srebrnym medalem w szpadowej drużynie męskiej.

Mistrzostwa to najważniejsza krajowa impreza w tej dyscyplinie. Zdobywa się na niej nie tylko medale, ale też punkty do rankingu, które potem skutkują powołaniem do reprezentacji. Rok temu Damian Michalak sięgnął na tych zawodach po srebrny medal, a drużyna zajęła trzecie miejsce.

W szermierce, szczególnie w turnieju indywidualnym nie ma pewnych faworytów. Wystarczy słabszy moment by szybko odpaść z rywalizacji  i tak też się stało w przypadku Michalaka, który został sklasyfikowany na odległej 27. lokacie. Zadowoleni natomiast z występu mogą być Mateusz Nycz i Bartosz Staszulonek, którzy odpowiednio zajęli 7. i 8. miejsca.  Warto też wspomnieć o Mikołaju Wesołowskim. Podwójny mistrz Polski juniorów zakończył zawody na 13. pozycji.

W turnieju drużynowym łatwiej już wskazać faworytów, bo trzeba mieć wyrównaną czwórkę zawodników, a na to niewiele klubów w Polsce stać. Piast ma w swoich szeregach sporo szermierzy prezentujących wysoki poziom i wystawił nawet dwie drużyny. W skład Piasta I weszli młodzi: Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta, Piotr Migas i Mikołaj Wesołowski. Wywalczyli 7. miejsce, a o medale walczyło aż 19 ekip.

W drużynie Piast II Gliwice bili się głównie doświadczeni szermierze: Damian Michalak, Matusz Nycz, Bartosz Staszulonek i sporo młodszy od nich Wojciech Rzyczniak. Zespół w zasadzie nie miał większych problemów z dotarciem do finału, w którym nieznacznie 42:44 przegrał z Wratislavią Wrocław.

W turnieju żeńskim gliwiczanki nie były faworytkami zarówno indywidualnie jak i drużynowo. To nie oznacza, że nie miały szans na medal. Jagodzie Zagale niewiele zabrakło, by znaleźć się na pudle. Szpadzistka Piasta o wejście do medalowej czwórki przegrała z Kamila Pytką, która została wicemistrzynią Polski. Ostatecznie Zagała została sklasyfikowana na 6. miejscu. Zadowolona może być też Anna Wieczorek, która zakończyła zawody na 12. lokacie.

W turnieju drużynowym Piast również wystawił dwie ekipy. Ta pierwsza walcząca w składzie: Oliwia Janeczek, Emilia Korkus, Anna Wieczorek i Jagoda Zagała zajęła 6. miejsce. W drugiej drużynie walczyły młode zawodniczki:  Pola Drobczyk, Weronika Kozdęba, Paulina Ostrowska i Magda Ratyna. One zakończyły rywalizację na 8. pozycji.

Dla czwórki reprezentantów Piasta zawody te były ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata kadetów i juniorów, które odbywają aktualnie w Rijadzie. Walczą tam: Oliwia Janeczek, Magda Ratyna, Wojciech Rzyczniak i Mikołaj Wesołowski. Liczymy na dobre występy!