Z początkiem czerwca oddano do użytku wyremontowany oddział patologii i intensywnej opieki medycznej noworodka. - Długo czekałam na ten moment i udało nam się - mówiła podczas otwarcia dr Beata Sadownik, prezes szpitala.

Do remontu szpital przygotowywał się dwa lata. Prezes Sadownik cały czas miała nadzieję na współfinansowanie inwestycji przez miasto, ale w grudniu 2022 roku okazało się, że takiego wsparcia nie będzie, więc szpital sfinansował remont  z własnego budżetu. Prace trwały trzy i pół miesiąca, a odnowiony oddział jest bardzo nowoczesną i estetyczną przestrzenią. - W podobnym, a nawet lepszym standardzie niż sala porodowa. Zastosowaliśmy na przykład nowoczesne rozwiązania dotyczące gazów medycznych – są to przesuwalne kolumny firmy Drager. Można swobodnie zmienić ich pozycje niezależnie od liczby małych pacjentów w inkubatorach – wyjaśnia prezes szpitala.   

Po gruntownym remoncie gliwicki oddział patologii noworodka jest w czołówce śląskich oddziałów. Jest tam  12 miejsc dla dzieci wymagających leczenia, w tym pięć stanowisk do intensywnej opieki medycznej noworodków. 

Koszt prac to ponad 2,8 mln a na oddziale zmieniono dosłownie wszystko: od instalacji elektrycznej, poprzez system wentylacyjny, przebudowę pomieszczeń, podłogi.  Wrażenie robi wystrój i wyposażenie oddziału: panele na ścianach są w delikatnym  wrzosowym kolorze symbolizującym wcześniactwo, delikatność i wrażliwość. 

W ciągu ostatnich lat w szpitalu wyremontowano i poprawiono estetykę wszystkich oddziałów i ich funkcjonalność, mając przede wszystkim na względzie komfort pacjentek. W oddziale położniczym wszystkie sale są klimatyzowane oraz wyposażone w nowoczesne, automatycznie sterowane łóżka, co jest szczególnie ważne dla pacjentek po cięciach cesarskich, a także po porodach naturalnych. We wszystkich salach poporodowych znajduje się telewizor i fotele do karmienia zakupione ze środków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Większość posiada również własną łazienkę. W 2019 r. całkowicie zmodernizowano w szpitalu blok porodowy. Utworzono pięć jednoosobowych sal (każda z dostępem do łazienki), zamontowano klimatyzację, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne. Wyposażono go w specjalistyczny sprzęt medyczny – dwie nowoczesne wanny porodowe, komfortowe łóżka porodowe, inkubator noworodkowy, stanowisko resustacyjno- pielęgnacyjne dla noworodka oraz aparat USG.  

W grudniu 2022 r. zakończono remont sali rodzinnej typu studio z osobnym węzłem sanitarnym i małym aneksem kuchennym, w której może przebywać, przez całą dobę, mama z dzieckiem i osobą towarzyszącą. 

- Otwarcie OIOM noworodków symbolicznie odbyło się w Dzień Dziecka, bo to właśnie tam z całych sił będziemy dbali o zdrowie naszych małych podopiecznych. 
Dzięki komfortowym warunkom również rodzice dzieci wymagających naszej intensywnej opieki będą czuły się jeszcze bardziej bezpiecznie – dodaje prezes Sadownik.  

(ml) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj