Pomiędzy 12 września a 29 października, w przestrzeni Centrum Kultury Jazovia, na Rynku pod numerem 10, rozbrzmi 10 koncertów (w tym jeden zagrany dwukrotnie) znakomitych twórców polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Będą to jazzmani najwyższej klasy, w tym m.in. Leszek Możdżer, Edyta Bartosiewicz i Piotr Wojtasik. Na uwagę zasługuje także znakomity projekt przygotowany przez trzech przyjaciół – Marka Stryszowskiego, Krzysztofa Ścierańskiego oraz Sławomira Bernego. A to nie koniec propozycji, jakie ma dla nas Krzysztof Kobyliński – twórca festiwalu. 

Dziewięcioro wspaniałych twórców jazzowych - Grażyna Auguścik (wokal), Jorgos Skolias (wokal), Wojciech Myrczek (wokal), Marcin Pater (wibrafon), Paweł Palcowski (trąbka), Maciej Kitajewski (kontrabas), Paweł Urbański (gitara), Robert Świstelnicki (fortepian, gitara) oraz gościnnie Adam Bławicki (saksofony, flet) – otworzy PalmJazz’23 we wtorek, 12 września o godz. 19.00. Koncertowi towarzyszyć będzie premiera albumu „Piosenki miłosne wczesnej post-komuny i późnego kapitalizmu” Roberta Świstelnickiego. Możemy się spodziewać udanego mariażu głębokiego jazzu północnoeuropejskiego naznaczonego słowiańską rzewnością z bluesową chrypą. To jednak, na co bez wątpienia warto zwrócić szczególną uwagę, to poetyckie teksty Świstelnickiego. 

Zaledwie kilka dni później, w sobotę 16 września, scenę obejmą zagraniczni wykonawcy. Gitarzysta basowy Steve Clarke (US), klawiszowiec Walter Fischbacher (US) i perkusista Alex Bernath (DE) zaproponują jazz inspirowany przede wszystkim muzyką fusion. 

Z kolei w piątek, 22 września, w Jazovii zagra Jacek Mielcarek Band. Jacek Mielcarek jest niewidomym artystą muzycznym, związanym m.in. z Opolskim Big Bandem działającym przy Filharmonii Opolskiej. Towarzyszyć mu będą Jakub Mielcarek (kontrabas), Marek Kądziela (gitara), Łukasz Stworzewicz (perkusja) oraz Emilia Hamerlik (wokal).

Trzech przyjaciół – Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański i Sławomir Berny pojawi się w Jazovii w piątek 29 września. To nazwiska, które miłośnikom jazzu przedstawiać nie trzeba. Tym razem rozbrzmią razem, tworząc trio doskonale zsynchronizowane, a jednocześnie wciąż nacechowane indywidualnymi cechami twórców. 

Leszek Możdżer zagra na gliwickiej scenie w poniedziałek, 4 października. Spodziewając się ogromnego zainteresowania występem tak wielkiej gwiazdy, organizatorzy zaproponowali dwa koncerty jednego dnia – o godz. 19.00 oraz o godz. 21.30. Leszek Możdżer uznawany jest za twórcę nowej stylistyki w muzyce jazzowej i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. To, co dla niego charakterystyczne to narzędzia, za pośrednictwem których buduje klimat swoich utworów. Pierwsze skrzypce grają tu impresja, nastrój i jedyny w swoim rodzaju autorski, rozpoznawalny styl wykonawczy. 

Kolejny październikowy koncert należeć będzie do Francuza Jose Fallota, muzyka i kompozytora, który o dźwiękach wie prawie wszystko. Do Gliwic na PalmJazz przyjedzie ze swoim zespołem, w którego skład wchodzą także Pierre-Oliier Govin, Renaud Palisseau i Etienne Brachet.

13 października (w piątek) przyjdzie czas na koncert w wykonaniu kwintetu Piotra Wojtasika. Muzyk współpracuje z artystami światowego formatu, a tym razem pojawi się w towarzystwie Marcina Kaletki (saksofon), Michała Tokaja (pianino), Michała Barańskiego (kontrabas) oraz Łukasza Żyty – (perkusja).

Przedostatni koncert, zagrany 17 października, należeć będzie do pianisty Piotra Wyleżoła oraz gitarzysty Szymona Miki. To artyści należący do najwybitniejszych muzyków jazzowych w Europie. Współpracują ze sobą od wielu lat, a ich muzyka to niezwykłe interpretacje i zaskakujące improwizacje, które ukazują intuicyjne wręcz porozumienie pomiędzy artystami.

Festiwal PalmJazz’23 zamknie wielka dama polskiej muzyki – Edyta Bartosiewicz. W niedzielę, 29 października artystka da jeden z koncertów, które zorganizowane są z okazji 30-lecia solowego debiutu. Bartosiewicz towarzyszyć będzie tylko gitara akustyczna, co nawiązuje do początków jej kariery. Jak sama artystka wyjaśnia, jest to dla niej coś w rodzaju nowego otwarcia.
Pełen program Festiwalu PalmJazz’23 oraz informacje i artystach znaleźć można na stronie www.palmjazz.pl.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj