Pokazy, warsztaty, wykłady i otwarte laboratoria – Politechnika Śląska przez dwa dni gościła uczniów szkół średnich, którzy mogli zobaczyć z bliska, jak wygląda praca naukowców. Młodzież miała okazję porozmawiać z wykładowcami i studentami, zwiedzić pracownie, zobaczyć do czego służy i jak działa nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Zainteresowanie było ogromne.  

W tegorocznej, drugiej edycji LabOpenDays  wzięli udział naukowcy ze wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej, którzy przygotowali atrakcyjne aktywności dla młodzieży.  

Każdy z wydziałów pokazał czym zajmuje się na co dzień. Młodzież dowiedziała się między innymi jak mierzy się zanieczyszczenia powietrza, do czego służy chromatograf, a pod mikroskopem zobaczyła mikroplastik czy nanomateriały. Uczniowie poznali nowoczesne technologie pomiarowe stosowane w geodezji jak tachimetry, niwelatory kodowe, odbiorniki GNSS, skanery laserowe czy drony, zwiedzili laboratoria, w których naukowcy zajmują się projektowaniem systemów cyfrowych i mikroprocesorowych, układów elektronicznych czy badaniami nad zastosowaniem nadprzewodników. Młodzież mogła zbadać wytrzymałość materiałów czy zaznajomić się z wirtualną rzeczywistością podczas warsztatów.  

– Zaprosiliśmy także przedstawiciela firmy Intel, który wygłosił dla uczniów wykład o tym, jakie umiejętności u kandydatów na pracowników są najbardziej cenione przez rynek pracy w obszarze nowych technologii, przygotowaliśmy też warsztaty informatyczne, pokazujemy nasze laboratoria. Młodzież, która nas odwiedziła wie, że warto u nas studiować co nas bardzo cieszy – powiedział dr hab. inż. Krzysztof Simiński, z Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki.  

Wizyta uczniów szkół średnich była także okazją do przedstawienia oferty kształcenia, a dla uczniów możliwością kontaktu ze studentami i wykładowcami. Natalia Pepkow przyjechała zwiedzić laboratoria Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej, gdzie próbowała swoich sił na symulatorze jazdy pociągiem.  – Bardzo fajne doświadczenie, choć wolałabym spróbować na żywo – powiedziała Natalia podkreślając, że planuje podjąć studia na Politechnice Śląskiej. – Interesuje mnie transport kolejowy, jeszcze nie zdążyłam o wszystko wypytać, ale bardzo mi się podoba na tej uczelni a także na Śląsku, to świetne miejsce do studiowania.  

LabOpenDays uzupełnia Dni Otwarte Politechniki Śląskiej dając uczniom szkół średnich możliwość bliższego poznania miejsc, w których studenci mają zajęcia a naukowcy prowadzą badania.  

– Fundamentem nauk inżynierskich jest eksperymentowanie, które odbywa się w laboratoriach. To jest to miejsce, gdzie młody, początkujący inżynier może rozwijać swoje umiejętności, budować swoje kompetencje w zasadzie w dowolnym kierunku – podkreślił dr hab. inż. Tomasz Trawiński, Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji. – Politechnika Śląska ma co pokazać, otwieramy nasze nowoczesne laboratoria i podpowiadamy młodym ludziom, przyszłym inżynierom w co warto inwestować – dodał prorektor.  

Politechnika Śląska, jedna z dziesięciu w Polsce uczelnia badawcza, dysponuje światowej klasy sprzętem, okazja, by się o tym przekonać na własne oczy będzie podczas kolejnej edycji LabOpenDays za rok.  

(mat.pras. Politechnika Śląska)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj