Festiwal twórców i tworów  to wspólny pomysł Warsztatu Miejskiego oraz Centrum Inicjatyw Społecznych, a wydarzenie zaplanowano w Starej Fabryce Drutu i BLCRK przy ul. Dubois.
mejKING to impreza dla wszystkich zainteresowanych sztuką, technologią i dobrą zabawą, bo właśnie te elementy łączą wydarzenia. - Chcemy, aby ruch „Make” (bazujący na ideologii „DIY - do it yourself”, czyli „zrób to sam”) stał się rozpoznawalną częścią życia Gliwic, dlatego staramy się go spolszczać, oswajać, promować i budować w naszym mieście. Lubimy też używać  nazwy „make” w jej fonetycznym zapisie – mówią organizatorzy festiwalu Magdalena Foltyniak i Leszek Losza.

Najmłodsi będą mogli twórczo poszaleć w Majster Strefie, gdzie animatorzy i majsterkowicze pomogą stworzyć lampiony, instrumenty i małe dzieła sztuki. Starsi uczestnicy skorzystają z bogatej oferty warsztatów i imprez artystycznych. Wśród wydarzeń festiwalowych znalazły się: koncerty MajsterUcho/Nastaw Ucho, spektakl „Emigranci” oraz Teatr Rzemieślniczy, który zaprezentuje spektakl „Piram i Tyzbe”.

Na wszystkich czekają też prezentacje, m.in. rozszerzonej rzeczywistości i druku 3D czy instalacje artystyczne. Program wydarzenia jest bardzo bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie. A po wyczerpującej zabawie - relaks na leżakach w strefie gastro, przy pysznej kawie lub herbacie i przekąskach, by wieczorem, znów w pełni sił, imprezować na koncertach i afterparty.  - W przygotowanie wydarzenia zaangażowana jest cała nasza społeczność – członkowie Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych i Warsztatu Miejskiego, a także wolontariusze, którzy podczas trzech dni majsterkowego święta będą służyć pomocą – dodają Foltyniak i Losza.

„mejKING” wieńczy kilkumiesięczny projekt artystyczno - majsterkowy „MajsterSztuk”, w czasie którego zorganizowano koncerty, warsztaty dla zainteresowanych konstruowaniem i łączeniem majsterkowania z twórczością artystyczną.  - mejKING to dla nas skupienie sił w pierwszym roku od powstania grupy Warsztat Miejski, która w czasie tych kilkunastu miesięcy przeformułowywała się i wypracowywała założenia, jakie staną u podstaw docelowego warsztatu, czyli miejsca otwartego dla majsterkowiczów – podkreślają organizatorzy.

Wydarzeniu towarzyszy również uruchomienie nowej witryny Warsztatu Miejskiego www.warsztatmiejski.pl oraz wystawa „Mejk po naszemu”.  - Wystawa opowie o nas, ludziach warsztatu, damy się poznać jako majsterkowicze, wszystkim, którzy byli ciekawi, kim jesteśmy, co nas zajmuje, co interesuje, co trapi, a co cieszy. Polecamy tę część festiwalu – zachęca Foltyniak. Wystawę będzie można zobaczyć w hali górnej Starej Fabryki Drutu.

Warsztaty zamknięte – maksymalnie dla 10 uczestników.
Majster Huta
sobota/16.09.17/13.30 – 17.30, BLCRK, ul. Dubois 22
Podczas warsztatów poznamy budowę małego pieca do przetopu aluminium, po czym wraz z  ekspertami  wykonamy formy do odlewów. Będą one powstawały w trzech technologiach: druk 3D, rzeźba w styropianie oraz skrzynka formierska. Na koniec wykonamy aluminiowe odlewy powstałych prac.
Prowadzący: Filip Twarkowski
Rzemieślnik multinarzędziowy, z wykształcenia elektryk i stolarz, z zamiłowania mejker, fotograf i operator kamery. CEO „Warsztatu pod kasztanem” oraz naczelny prestidigitator Warsztatu Miejskiego. Tworzy w drewnie, metalu, żywicy, PLA, aluminium, glinie, szkle oraz z wykorzystaniem całego spektrum materiałów recyklingowych.

Robot Majster: sobota/16.09.17/14.00- 18.00
Interesujesz się robotami? Chcesz dowiedzieć się, jak działają transformersy, koparki i manipulatory przemysłowe? Jeśli tak, te warsztaty są dla Ciebie.
Będzie o nowościach, ciekawostkach, ale również podstawach wiedzy technicznej, którą uczestnicy warsztatu wykorzystają, aby wspólnymi siłami poskładać z biurowych materiałów kilka hydraulicznie sterowanych ramion robotów.
Prowadzący: Grzegorz Czekała
Majsterkowicz, z wykształcenia mechatronik, programista przemysłowy sterowników PLC. Założyciel agencji kreatywnej CALM Group i bloga podróżniczego GrzegorzCzekala.pl. Z pasji wykładowca, promotor wiedzy technicznej i podróży autostopowych, maratończyk. Członek TEDx Katowice, Couchsurfing Gliwice i IAESTE Gliwice.
Karolina Jaenchen
Projektant, grafik, architekt. Dla niej edukacja nie kończy się po opuszczeniu murów szkoły. Założycielka Nano Fabryki – miejsca, gdzie tworzy, przetwarza i współtworzy w duchu 3R – reduce, reuse, recycle. Uwielbia nowe technologie.

Strandbeest Majster sobota/16.09.17/14.00 – 18.00, BLCRK, ul. Dubois 22
Warsztatowicze dowiedzą się, jak działają strandbeesty, czyli żywe rzeźby Theo Jansena. Nauczą się zasad budowy mechanizmu kroczącego i stworzą jego działający prototyp. Wezmą też udział w budowie prawdziwej bestii - w pełni funkcjonalnego strandbeesta rozmiarów dużego dzika.
Prowadząca: Anna Polak
Architekt, scenograf, grafik komputerowy oraz trener kreatywnego myślenia, z zamiłowania aktorka. Współpracuje z Akademickim Teatrem Remont oraz teatrem UP Scena. Tworzy grafikę i scenografię, zawodowo projektuje architekturę. Jest autorką scenografii.

MiniMajster CNC niedziela/17.09.17/13.30-17.30,  BLCRK, ul. Dubois 22
Uczestnicy dowiedzą się, jak pracują silniki krokowe i serwonapędy, jak stworzyć projekt do wykonania przez obrabiarkę numeryczną oraz jakie operacje można wykonać z użyciem CNC. Wezmą też udział w budowie miniurządzenia CNC dla Warsztatu Miejskiego.
Prowadzący: Leszek Losza
Mejker i działacz społeczny, trener kreatywności, z wykształcenia elektronik, z zamiłowania aktor i konstruktor. Prezes Centrum Inicjatyw Społecznych, członek Warsztatu Miejskiego, dyrektor festiwalu Making UP i jego nowej edycji mejKING. Organizuje i prowadzi warsztaty mejkerskie od papercraft, przez odlewy z gipsu, pracę z masą papierową, po elektronikę i montaż dźwięku.

Majster Szkiełko niedziela/17.09.17/14.00 – 18.00, BLCRK, ul. Dubois 22
Poznamy metodę łączenia szkieł techniką Tiffany’ego, czyli przy pomocy taśmy miedzianej. Nauczymy się ciąć i obrabiać szkło, a także łączyć elementy miedziane z pomocą cyny i lutownicy. Kiedy już opanujemy podstawy, będziemy mogli zaprojektować i wykonać własny obraz z kolorowych szkiełek.
Prowadząca: Magdalena Bensz
Budowlaniec, socjolog, ale przede wszystkim witrażysta. Zawodowo zajmuje się konserwacją i wykonywaniem witraży w studiu Ireneusza Franusika, najczęściej w dużych obiektach sakralnych i zabytkowych. Po godzinach tworzy swoje małe witrażowe formy szklane.

Warsztaty otwarte

Majster Muza i Majster Fun sobota/16.09.17/14.30 - 17.30

MajsterPlac podwórko BLCRK, ul. Dubois 22

Otwarty warsztat Majster Muza pozwoli wydobyć dźwięki z najróżniejszych przedmiotów, jak rury, puszki, pojemniki, pudełka i nakrętki – można wziąć je ze sobą na warsztat, a liderzy Majster Muzy pomogą włączyć się w warsztatową orkiestrę. Z kolei Majster Fun zachęci do zręcznościowej zabawy. Majstrowe własnoręcznie zrobione zabawki zręcznościowe zapewnią  moc uciech, zaś uczestnicy poczują się jak prawdziwi cyrkowcy.
Prowadzący: Piotr Myszczyszyn
Artysta, konstruktor, aktor i aktywista. Od ponad 18 lat zgłębia tematykę cyrku oraz żonglerki. Przez ten czas nabył szereg umiejętności w różnych dziedzinach. Jest pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów żonglerskich w Gliwicach. Od kilku lat prowadzi zajęcia oparte o założenia pedagogiki cyrku i elementy cyrkomotoryki. Działa jako instruktor i animator we współtworzonych projektach, a także wspomaga organizację festiwali i koncertów oraz koordynuje liczne działania kulturalne i edukacyjne.

Majster Marble - tor kulkowy. MajsterPlac, podwórko BLCRK, ul. Dubois 22
sobota/16.09.17/14.30 – 18.30

Do kulkowego szaleństwa w formie otwartego toru z napędem fontannowym zaproszą członkowie warsztatowej grupy Majster Ruch. Szklane kule transportowane do góry specjalnie skonstruowaną maszyną będzie można rozpędzać na torze, który uczestnicy zbudują wspólnymi siłami. To będzie prawdziwa Goldbergowska maszyna kulkowa. Można zabrać ze sobą szklane kulki (20 mm) lub elementy do zbudowania fragmentu toru – rurki (np. do instalacji wodnych lub papierowe rolki), sznurki, stare klocki (np. drewniane lub Lego).

Majster Mobile - rzeźby kinetyczne
niedziela/17.09.17/14.30 – 18.30 MajsterPlac, podwórko BLCRK, ul. Dubois 22
Do budowy wielkiej tańczącej na wietrze instalacji kinetycznej zapraszają członkowie warsztatowej grupy Majster Ruch. Przyda się niezwykła precyzja i bogata wyobraźnia przestrzenna, aby na specjalnie przygotowanej konstrukcji zawiesić w równoważni różne warsztatowe skarby.

Piram i Tyzbe - Spektakl Rzemieślniczy, sobota/16.09.17/19.00 – 19.30 MajsterPlac, podwórko BLCRK, ul. Dubois 22
Nikt tak dobrze nie wytwarza, jak Warsztat Miejski. Padniecie trupem (lub trupą), gdy zobaczycie, jakimi rzemiosłami para się ta drużyna. Rzemieślniczy Teatr, jaki uruchomili, aby zaprezentować  skromne talenta, oparty jest o fragment „Snu nocy letniej” Williama Shakespeara. Liderzy warsztatu wcielą się w role rzemieślników z szekspirowskiej komedii.

Majster Strefa

sobota/16.09.17/13.30 - 18.30
niedziela/17.09.17/13.30 - 18.30

Przez dwa festiwalowe popołudnia Majster Strefa będzie uczyć, dziwić i bawić wszystkich, którzy zechcą zakosztować z mejkierskiego koszyka rozmaitości. Atrakcje dla małych i dużych oraz piknikową atmosferę zapewnią trenerzy, eksperci i animatorzy Warsztatu Miejskiego, Centrum Inicjatyw Społecznych oraz licznych partnerów Festiwalu mejKING.

Majster lampiony: upcyklingowe lampiony z butelek, puszek i innych materiałów już raz użytych.

Sztuka w 5 minut: dzieła sztuki tworzone w niedoborze czasu i przestrzeni, z użyciem najróżniejszych technik i materiałów.

Balonowe Majstry: oryginalne twory balonikowe tworzone przez odjechanego animatora.

SENT Technology Drukarki 3D: prezentacje drukarek 3D.

Euvic VR: prezentacja wirtualnej rzeczywistości. 

Wstęp na wydarzenia bezpłatny.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj