Powstała w pomieszczeniu, w którym mieści się punkt medyczny. Wystarczyły przychylność dyrekcji centrum handlowego, niewielka reorganizacja i zakup leżanki, którą można automatycznie podnosić i opuszczać.  Osoby niepełnosprawne w komfortowych warunkach mogą się tu przebrać i zmieniać pieluchomajtki, a nawet wymienić cewnik. Komfortka znajduje się na poziomie 0, obok punktu informacyjnego.

-W toaletach uchwyty i obniżona umywalka dla osób poruszających się na wózkach tak naprawdę nic nie dają, bo połowa osób niepełnosprawnych nie może z nich korzystać ponieważ nawet jeden opiekun nie da rady takiej osoby z wózka przenieść  - mówi Agnieszka Filipkowska, radna gliwickiej rady miasta, śląska ambasadorka koalicji „Przewijamy Polskę”, sama poruszająca się na wózku.  
Dominika  Chabin -Pactwa, prezeska Fundacji NieOdkładani, jednej z pięciu organizacji pozarządowych tworzących koalicję Przewijamy Polskę, mama niepełnosprawnego Kamila, wskazuje, że takie osoby są wykluczone z aktywności ze względu na to, że nie mają gdzie się załatwić czy przebrać. Dlatego tak ważne jest codzienne budowanie świadomości instytucji i decydentów. 

Akcja „Przewijamy Polskę”, prowadzona od 2021 r., zakłada stworzenie w przestrzeni publicznej jak najwięcej komfortek – pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, mogą się przebrać, zmienić pieluchy czy cewnik. - W Polskiej przestrzeni publicznej funkcjonuje około 150 tys. osób niepełnosprawnych, którzy z powodu braku miejsc do przewinięcia są dyskryminowani. Dorosła osoba na wózku inwalidzkim nie jest w stanie przewinąć się czy cewnikować w normalnej toalecie. W rzeczywistości zabiegi takie odbywają się na leżąco, a więc na podłogach publicznych toalet, w samochodach czyli w urągających godności chorego człowieka warunkach. Powstanie kolejnej komfortki, tym razem w moich rodzinnych Gliwicach, to wspaniały moment, kiedy mogę powiedzieć, że przestrzeń staje się coraz bardziej przyjazna dla osób na wózkach - mówi Chabin-Pactwa.

W Polsce zapotrzebowanie na komfortki jest bardzo duże. Na razie niewiele miejsc decyduje się na stworzenie takiej przestrzeni. FORUM jest drugim, po Arenie,   centrum handlowym posiadającym takie miejsce, a siódmym w Gliwicach. Komfortki znajdziemy także w: hali Arena, ośrodku Rehamedica przy Warszawskiej, na Sikorniku, w parku Chopina ( plenerowa) czy Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Wójtowej Wsi.    

 - Kiedy dostaliśmy taką propozycję nawet się nie zastanawialiśmy. Od lat wspieramy osoby, które mają ograniczenia związane z chorobą. Kilka miesięcy temu udostępniliśmy wózek inwalidzki do wypożyczenia na terenie naszego centrum i widzimy, że było to bardzo potrzebne rozwiązanie. Komfortka to miejsce, które daje chorym i ich opiekunom spokój oraz komfort, że ich potrzeby będą mogły być w każdej chwili zaspokojone w najlepszy z możliwych sposobów. Cieszymy się, że znaleźliśmy się na mapie akcji „Przewijamy Polskę”, bo to niezwykle ważne działania pozwalające niepełnosprawnym i ich opiekunom godnie funkcjonować w życiu społecznym - mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

Najważniejszym wyposażeniem komfortki jest leżanka -  najlepiej gdyby była od razu z podnośnikiem, ale to  jeszcze marzenie, bo na podnośnik decyduje się niewiele instytucji. W tej w centrum handlowym Forum jest jeszcze krzesło sedesowe, są środki higieniczne, z których, za dramo, można korzystać w razie awaryjnej sytuacji.

- Historia komfortek dopiero się w Polsce zaczyna. Dobrze, że Gliwice są jednym z tych miast, które coraz częściej decydują się na ich uruchamianie. Robią to centra handlowe, szkoły, prywatne podmioty.  Nie ma jej w urzędzie miejskim czy centrum przesiadkowym, ale liczymy, że rozmowy Koalicji z urzędnikami przyniosą efekty. Naszym marzeniem jest by na autostradach – w MOP-ach czy stacjach benzynowych były standardem. Już robimy bardzo gruntowne rozeznanie – dodaje Filipkowska.   
(ml)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj