Kwalifikacja do zabiegu z wykorzystaniem supernowoczesnej soczewki jest nieco dłuższa i nie każdy chory może przejść taką procedurę.

Najbardziej charakterystycznymi objawami zaćmy są zmętnienie soczewki oraz utrata ostrości widzenia.  - Chorzy mają przed sobą zamazany obraz, a kolory wydają się wyblakłe. Pacjenci opisują to często w taki sposób, jakby ciągle przed oczami mieli mgłę – wyjaśnia dr Anna Wieczerska-Dec, ordynator oddziału okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Teraz możemy zdecydowanie poprawić im komfort codziennego funkcjonowania wszczepiając – jako jedni z nielicznych w województwie śląskim - soczewkę zapewniającą większy zakres widzenia – dodaje. 

Soczewka taka pozwala pacjentowi na widzenie ostre do dali i do części pośredniej. Można w pewnych sytuacjach wyeliminować konieczność korzystania z okularów do czytania. Do tej pory na rynku mieliśmy soczewki, które korygowały widzenie do dali, a np. do czytania gazety czy książki pacjent musiał zakładać okulary. - Ta soczewka eliminuje ten problem – tłumaczy dr Wieczerska-Dec.

Kwalifikacja do zabiegu z wykorzystaniem supernowoczesnej soczewki jest nieco dłuższa i nie każdy chory może przejść taką procedurę. Zabieg jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory takie rozwiązanie zastosowano u kilku pacjentów gliwickiej okulistyki przy Zygmunta Starego 20 i efekty są bardzo dobre. Na wizytach kontrolnych zwracają uwagę, że znacznie łatwiej przychodzi im wykonywanie codziennych czynności. To nas motywuje do działania – zapewnia.

 Szacuje się, że każdego roku w Polsce wykonuje się ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Choroba ta stanowi jeden z najczęściej występujących problemów okulistycznych.


 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj