Wiosna za pasem, a to oznacza, że nadchodzi czas, gdy aż chce się gdzieś wyjechać. Wiosenny kalendarz sprzyja takim planom – w końcu to właśnie wtedy mamy aż dwa długie weekendy – na początku maja i na Boże Ciało. Szczególnie ten pierwszy jest w tym roku wyjątkowy, bo przy dobrym planowaniu można mieć aż tydzień wolnego. Gdzie wyjechać na wiosenny weekend – zwykły lub przedłużony? Małopolska to miejsce idealne na wycieczki w rodzinnym gronie.

Wiosną czas w góry

 

Południową część Małopolski zajmują góry. Tatry, Beskidy i Pieniny są niezwykle różnorodne i znaleźć tu można szlaki dla każdego, zarówno doświadczonego turysty, jak i tego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wędrówkami. Nie brakuje też miejsc, gdzie bez problemu można wybrać się z dziećmi. Pienińskie wąwozy Homole, Biała Woda czy malownicza Droga Pienińska w Dolinie Dunajca, szlaki w Beskidzie Sądeckim czy Niskim, nawet w Tatrach są miejsca, które w wiosennych warunkach może wybrać osoba bez doświadczenia. Z dziećmi można ruszyć do dolin Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyskiej czy Małej Łąki, pokusić się o malowniczy spacer na Rusinowa Polanę, z której rozpościera się niesamowita panorama Tatr albo powędrować wygodną, choć dość długą drogą nad Morskie Oko (https://westerncamp.pl/morskie-oko-jak-dojechac-co-warto-zobaczyc-nad-jeziorem-w-tatrach/).

 

Co zobaczyć wiosną w Małopolsce

 

Planując wyjazd z dziećmi (https://westerncamp.pl/gdzie-wyjechac-z-dziecmi/), trzeba wziąć pod uwagę atrakcje, które mogą zainteresować najmłodszych. Czy jednak jest to powód, by rezygnować ze zwiedzania miast? W żadnym razie! Oglądanie zabytków może być pasjonujące i nie powodować znudzenia. Warto jednak podejść do niego, jak do przygody. Świetnym pomysłem jest poznawanie nowych miejsc z dziećmi na zasadzie gier miejskich czy rozwiązywania zagadek i questów. Obecnie wiele miejscowości i miejsc oferuje je do pobrania za darmo. Trzeba tylko wydrukować arkusze i można ruszać na poszukiwania „skarbu”. W Małopolsce jest też wiele miejsc, które nigdy nie nudzą się najmłodszym. Należą do nich m.in. kopalnie soli w Bochni i Wieliczce. W Bochni jedna z tras zwiedzania przygotowana jest specjalnie pod najmłodszych, zaś w Wieliczce podczas jednego z wariantów zwiedzania poznaje się na własnej skórze pracę dawnych górników.

Także stolica Małopolski, Kraków, oferuje mnóstwo miejsc, gdzie dzieci spędzą niezapomniane chwile. Obok Smoczej Jamy na Wawelu czy wykorzystujących multimedia Podziemi Rynku są tu m.in. Żywe Muzeum Obwarzanka albo wystawa klocków Lego.

 

Po zabawę do Zatora

 

Ważnym elementem wyjazdów z dziećmi jest zabawa. I tu także Małopolska ma się czym pochwalić. Jedną z turystycznych wizytówek regionu jest Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. To idealne miejsce na rodzinną zabawę. Dzięki różnorodnym atrakcjom rozmieszczonym w strefach o różnym charakterze rozrywkę znajdą zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Strefa Familijna oraz Bajkolandia w całości przeznaczone są dla najmłodszych, w tym nawet maluszków od 2 roku życia. Także w innych strefach, jak Aqualantis czy Smoczy Gród, można znaleźć atrakcje odpowiednie dla dzieci. Na drugim biegunie jest tu Strefa Ekstremalna, w której znakomicie będą czuć się dorośli, ale też nastolatki.

Atutem Energylandii jest też jej położenie i możliwość połączenia wizyty w Parku Rozrywki z wycieczkami w góry, do Krakowa, na Jurę czy ze zwiedzaniem małopolskich zabytków. Tym bardziej że tuż obok znajduje się rozległy kompleks noclegowy Western Camp, gdzie w atmosferze Dzikiego Zachodu można odpocząć podczas wycieczki. Albo ze względu na położenie założyć tu główną bazę wypadową do rodzinnego poznawania Małopolski.

 

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj