Pochmurne i coraz chłodniejsze dni sprawiają, że chętniej szukamy  atrakcji zlokalizowanych pod dachem, aby spędzić miło czas z rodziną czy przyjaciółmi. Jednym z takich miejsc, które szczególnie jesienią może poprawić nam samopoczucie i pozwolić oderwać się od szarej rzeczywistości na rzecz kolorowego świata, jest gliwickie Funzeum.

Wizyta w Funzeum to szansa na przeżycie wspaniałej przygody zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Przestrzeń tej nietypowej atrakcji zajmuje prawie 4000 mkw. Funzeum prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem, aby wciągnąć nas bez względu na wiek do twórczej zabawy i pobudzić naszą wyobraźnię.

Czym może zaskoczyć zwiedzających Funzeum?

Funzeum zostało zaprojektowane z myślą o kreatywnym połączeniu zabawy i edukacji. Obiekt tworzą 2 multimedialne wystawy: wystawa koloru z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi i wystawa światła prezentująca w nietypowy sposób wykorzystanie różnych form naturalnego i sztucznego światła. Gości podczas zwiedzania może zaskoczyć wiele rzeczy, ale wymienimy tylko kilka, aby nie zdradzić za dużo przed wizytą w tym niezwykłym miejscu.

Kreatywna przestrzeń nasycona kolorami

Funzeum dosłownie tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw. Goście zwiedzający ten obiekt często w opiniach zamieszczanych w mediach społecznościowych podkreślają, że jest to najbardziej kolorowe miejsce jakie do tej pory widzieli. Świadczą o tym także nasycone kolorami zdjęcia wykonane w bajkowych sceneriach Funzeum. Wystawę „Kolor”, jedną z 2 udostępnionych na stałe, tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie. Podczas zwiedzania można też odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami. 

Unikalna na skalę Polski strefa UV i efekty 3D

Druga, główna wystawa Funzeum zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Goście w specjalnych okularach 3D mogą w trakcie zwiedzania zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo, aby zapoznać się ze zjawiskiem luminescencji. Bajkowy las fluo wykorzystujący sztuczne źródła światła i lampy UV tworzy ciekawe efekty wizualne i wygląda niesamowicie, co skłania do realizacji inspirujących zdjęć. Na wystawie „Światła” jest szansa także, aby poobcować z dużą ilością zwierciadeł i luster, które pozwolą na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Można także znaleźć się we wewnętrzu ogromnego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster. Ilość zastosowanych rozwiązań w sferze fluo i efektów 3D sprawia, że zwiedzanie obiektu staje się niezwykłą przygodą.

Interaktywne elementy wciągające w twórczą zabawę

Układ ekspozycji w Funzeum sprawia, że jest praktycznie niemożliwe, aby nie zaangażować się w zabawę w trakcie zwiedzania obiektu. Czy potraficie wyobrazić sobie na przykład narysowaną przez Wasze dziecko rybkę, która ożywa w ogromnym, multimedialnym akwarium na ścianie? Jest to możliwe w Funzeum dzięki nietypowej atrakcji, jaką jest rysilandia Przestrzeń nietypowego muzeum tworzy ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji, realizując własne kreacje fotograficzne czy artystyczne. Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania jest możliwość realizacji nieograniczonej liczby zdjęć w Funzeum z ciekawymi rozwiązaniami wizualnymi.

Nieoczywiste połączenie rozrywki i edukacji

Wielokolorowe scenerie, interaktywne elementy, multimedialne instalacje w Funzeum służą nie tylko zabawie, ale także edukacji. Zrówno dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać swoją kreatywność i eksperymentować z kolorami i światłem, aby odkrywać jego tajemnice. W trakcie zwiedzania pojawią się zaprezentowane w przystępny i ciekawy sposób nawiązania do historii ludzkości, przedstawiające m.in. niektóre metody pozyskiwania trwałych, naturalnych barwników, które są niezwykle zabawne i ciekawe. Wizyta w Funzeum pozwoli wyjaśnić tajemnicę zjawiska „termochromizmu”, czyli zmiany koloru danego obiektu pod wpływem temperatury oraz znaleźć odpowiedź na wiele pytań m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? 

Zgodnie z założeniami pomysłodawców Funzeum, obiekt ma dostarczać dobrej dawki zabawy przemycając w ciekawy sposób elementy edukacyjne. Czy to się udaje, warto sprawdzić odwiedzając z rodziną czy z przyjaciółmi pierwsze w Polsce Funzeum mieszczące się w kompleksie C.H. Europa Centralna w Gliwicach.

Materiał partnera


 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj