Pierwsza niedziela, w którą większość sklepów będzie zamknięta, wypadnie w drugą niedzielę tego miesiąca, czyli 11 marca. Branża gorączkowo szykuje się na tak ogromną zmianę. Wiele sieci znacząco wydłuży godziny pracy w tygodniu.
 
Zgodnie z ustawą wprowadzającą zakaz handlu w niedziele i święta, od marca do końca tego roku będzie on dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe, jak we wszystkie święta państwowe i kościelne, sklepy będą zamknięte. W 2018 roku czeka nas tym samym 29 niedziel handlowych i 23 z zakazem handlu. Od 1 stycznia 2019 tylko jedna niedziela w miesiącu, ostatnia, będzie handlowa, a od 1 stycznia 2020 sklepy mają być zamknięte we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku. 
   
Ustawa wprowadzająca zakaz handlu wchodzi w życie dziś, 1 marca. Pierwsza zakazana niedziela wypada 11 marca, ale druga już 18. W kwietniu, z powodu świąt wielkanocnych, zakupy zrobimy tylko 29. W maju i czerwcu handel będzie zakazany w dwie niedziele w połowie miesiąca, ale już w lipcu zakupów nie zrobimy 8., 15. i 22.
    
Sieci oraz centra handlowe gorączkowo myślą, jak rozwiązać problemy związane z zakazem i w większości rozważają, bądź są już zdecydowane, by wprowadzić wydłużone godziny pracy w inne dni tygodnia.
   
Lidl potwierdza, że markety będą czynne dłużej. - Nasze sklepy są przygotowane na wzmożony ruch w dniach poprzedzających niedziele wolne od handlu, dlatego  zdecydowaliśmy się wydłużyć godziny otwarcia w piątki i soboty do 22.00. W poniedziałki, jak i kolejne dni tygodnia, sklepy będą czynne od godziny 7.00 – informuje Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska. 
     
Decyzji nie podjęła jeszcze firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka, ale głośno mówi się, że i ona wydłuży pracę swoich placówek.  
 „Prowadzimy analizy i konsultacje dotyczące potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów”, poinformowało nas biuro prasowe.
      
Zmian, przynajmniej na razie, nie zamierzają wprowadzać sklepy Aldi. - W związku z bliskim terminem pierwszej niedzieli bez zakupów przygotowujemy się na zwiększony ruch w inne dni – informuje Agata Biernacka, specjalista ds. komunikacji i PR. - Mając na względzie dobro naszych pracowników, nie przewidujemy wprowadzenia nocnych zmian czy wydłużania godzin otwarcia w inne dni. Obserwacja reakcji klientów i analiza ich oczekiwań w tym zakresie pokaże, czy i jakie kroki należy podjąć w przyszłości, aby ułatwić korzystanie z naszej oferty. 
       
Z kolei E. Leclerc podał, że sieć tworzy grupa niezależnych przedsiębiorców, a każdy sklep działający pod szyldem marki jest odrębnym podmiotem. – W związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę poszczególne sklepy E. Leclerc podejmą decyzję odnośnie ewentualnego wydłużenia godzin otwarcia w pozostałe dni we własnym zakresie.
     
Godziny handlu zmieni hipermarket Carrefour w CH Forum. Od 1 marca, od poniedziałku do czwartku, będzie czynny w godzinach 7.00-22.00, a w piątki i soboty od 7.00 do 23.00.  W niedziele handlowe nic się nie zmieni - hipermarket czynny będzie od godz. 9.00 do 21.00.
     
Ustawa o zakazie handlu nie oznacza, że Forum zamknie przed klientami drzwi. Otworzą się zwłaszcza te punkty, które oferują usługi i rozrywkę. Bez względu na nowe przepisy czynne będzie Cinema City. To samo dotyczy salonu rzeczywistości wirtualnej ZENonVR, a także strefy wspólnej pracy, zwanej co-workingiem. W niedziele wolne od handlu otworzą się także niektóre kawiarnie i restauracje, w tym KFC, McDonald’s czy Mount Blanc.
 
Hipermarket Auchan w Gliwicach w niedziele wolne od handlu będzie zamknięty. Nie przewiduje się również przedłużonych godzin jego otwarcia w tygodniu. Jak mówi Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji, odnośnie galerii handlowej trwają obecnie rozmowy z najemcami i decyzja nie została jeszcze podjęta. 
   
Na pewno zamknięty będzie pasaż Tesco przy ul. Łabędzkiej. Supermarket nie planuje wydłużenie handlu w pozostałe dni tygodnia z prostej przyczyny – jest czynny od 6.00 do 24.00.
  
Europa Centralna będzie nieczynna, nawet takie punkty, jak restauracje, kawiarnie czy kwiaciarnie, których ustawa nie dotyczy. Nie planuje się także wydłużenia pracy w pozostałe dni tygodnia. Otwarte zostaną za to parki miniatur i trampolin.
   
Nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące zmian w otwarciu sklepów w Parku Handlowym Arena. - Aktualnie prowadzimy rozmowy z najemcami – informuje właściciel.  
     
Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta ma sporo wyjątków i niejasności, a to daje duże pole manewru do jej omijania. Parlamentarzyści wprowadzili aż 32 wyjątki od ograniczenia. Długa lista wyłączeń od zakazu obejmuje m.in. punkty, w których będą pracować właściciele. Wyłączone spod zakazu są też wszystkie stacje benzynowe.

Jak się okazuje, zakaz nie musi oznaczać zamknięcia sklepów. Część marek przymierza się bowiem do otwarcia w formie showroomów, czyli miejsc, w których klient może jedynie obejrzeć (przymierzyć) produkt, a zapłaty dokonać przez internet (niedzielne zakupy w sieci nie są ustawą zakazane). 

NIEDZIELE I DNI BEZ HANDLU W 2018 r. 

marzec 
11 marca (niedziela) - zakaz handlu
18 marca (niedziela) - zakaz handlu

kwiecień 
1 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu – Wielkanoc
2 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
8 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu
15 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu
22 kwietnia (niedziela) - zakaz handlu 

maj
1 maja (wtorek) - Święto Pracy
3 maja (czwartek) - Święto Konstytucji 3 Maja
13 maja (niedziela) - zakaz handlu
20 maja (niedziela) - zakaz handlu - Zielone Świątki
31 maja (czwartek) - Boże Ciało

czerwiec
10 czerwca (niedziela) - zakaz handlu
17 czerwca (niedziela) - zakaz handlu

Lipiec 
8 lipca (niedziela) - zakaz handlu
15 lipca (niedziela) - zakaz handlu
22 lipca (niedziela) - zakaz handlu

sierpień 
12 sierpnia (niedziela) - zakaz handlu
15 sierpnia (środa) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
19 sierpnia (niedziela) - zakaz handlu

wrzesień 
9 września (niedziela) - zakaz handlu
16 września (niedziela) - zakaz handlu
23 września (niedziela) - zakaz handlu

październik 
14 października (niedziela) - zakaz handlu
21 października (niedziela) - zakaz handlu

listopad
1 listopada (czwartek) - Wszystkich Świętych
11 listopada (niedziela) - zakaz handlu - Święto Niepodległości
18 listopada (niedziela) - zakaz handlu

grudzień 
9 grudnia (niedziela) - zakaz handlu
25 grudnia (wtorek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (środa) - Boże Narodzenie (drugi dzień)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj