Powstaje ono w dawnej stajni  przy Akademickiej. Ciekawy architektonicznie obiekt, opuszczony i nieużytkowany od lat, z częściowo zdewastowanym dachem wymagał przeprowadzenia kosztownego remontu kapitalnego. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Budynek kupiła uczelnia, która chce przeznaczyć obiekt  dla studentów. Na etapie projektu wykonawczego studenci różnych kierunków, w tym architektury mieli okazję, w ramach zajęć PBL, opracować wytyczne i koncepcje do realizacji dla instalacji i architektury wnętrz. W celu poprawy funkcjonalności budynku koniecznością było podniesienie kondygnacji środkowej, która pierwotnie miała ok. 1,5m. Obecnie część środkowa w formie szklanej bryły z wtopionymi w szkło panelami fotowoltaicznymi, o konstrukcji żelbetowo-stalowo-aluminiowej, wyrównała się wysokością bocznych skrzydeł. Wszystkie detale ceglane zostały pieczołowicie odrestaurowane.

Studenckie Centrum Kreatywności przeznaczone jest do pracy własnej, grupowej, spotkań, prezentacji, wystaw oraz promocji stworzonych przez studentów projektów i prototypów. 
Program funkcjonalny zawiera m.in. pracownie druku 3D, materiałotekę, pokoje pracy indywidualnej, stanowiska pracy grupowej, salę multimedialną, sale spotkań i prezentacji, galerię, strefę ogólnodostępną. Studenci w holu na monitorze będą mogli rezerwować przestrzeń, z której zechcą skorzystać i czasowo użytkować.  Jak twierdzi dziekan wydziału architektury Klaudiusz Fross oObiekt wyposażony został w wiele innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i instalacyjnych, które mają inspirować do twórczych działań.

Foto Politechnika Śląska 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj