Trzy dni debat, spotkań z naukowcami i prezentacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Politechnika Śląska aktywnie włączyła się w udział w tym najważniejszym wydarzeniu gospodarczym w regionie. Stoisko Politechniki Śląskiej odwiedziły tłumy gości – przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu wśród nich m.in. Ambasador Japonii w Polsce oraz przedstawiciele firm, z którymi współpracujemy na co dzień – APA Group oraz Fujitsu Poland.

Wydarzenie odbywało się w tym roku z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ursuli von der Leyen i premiera RP – Donalda Tuska. Debaty i dyskusje prowadzone w Katowicach dotyczyły największych wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi, wśród nich zapewnienie bezpieczeństwa granic i wolności.

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi świat, w tym także świat nauki to budowanie strategii bezpieczeństwa międzynarodowego w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne.

- Rola Politechniki Śląskiej jest w tym procesie oczywiście istotna, ponieważ jesteśmy ulokowani w pobliżu przedsiębiorstw zajmujących się obronnością. Współpracujemy z przemysłem zbrojeniowym, od lat kształciliśmy ekspertów w tym zakresie, którzy dziś pracują w tych zakładach. Prowadzimy także badania naukowe w tym zakresie, ale co ważne skupiamy się nie tylko na twardych technologiach wojskowych, ale także rozwijamy się w zakresie cyberbezpieczeństwa – mówił rektor Politechniki Śląskiej.

Wśród gości, którzy mówił o działaniach Politechniki Śląskiej w zakresie obronności był także zastępca dyrektora Centrum Cyberbepieczeństwa Politechniki Śląskiej dr inż. Jarosław Homa.

- Szkolimy specjalistów, którzy będą mogli sobie z tymi zagrożeniami poradzić. Zgłaszają się do nas także pracownicy przedsiębiorstw z całego kraju, którzy chcą aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie – mówił dr inż. Homa. - Co ważne nasze Centrum jest w stanie także pomóc w budowaniu strategii firm i instytucji, które jeszcze nie wprowadziły odpowiedniej polityki cyberbezpieczeństwa. Tego problemu nie można już ignorować. Wkrótce wejdą w życie przepisy, które i tak wymuszą zatrudnienie w każdym kluczowym dla polskiej gospodarki przedsiębiorstwie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa – dodał Jarosław Homa.

Prof. dr hab. inż. Anną Skorek-Osikowską z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki  mówiła o neutralności klimatycznej. Zaznaczyła, że aby dokonać niezbędnych zmian w gospodarce, potrzebne są w pierwszej kolejności w społeczeństwie - wszyscy powinni być przekonani, że proces transformacji energetycznej jest konieczny, ale także pozytywny.

Europejski Kongres Gospodarczy był także doskonałą okazją, żeby zaprezentować najciekawsze projekty badawcze realizowane w murach Politechniki Śląskiej. Odwiedzający zapoznali się z realizacjami Studenckich Kół Naukowych – m.in. łazikiem marsjańskim, dronem do zadań specjalnych, protezami i robotycznym pieskiem, który może zostać wykorzystany m.in. w terapii dzieci.
Projekty politechniczne przyciągały tłumy zainteresowanych. 

Politechnika Śląska prezentowała swój potencjał naukowy nie tylko na stoisku, ale także biorąc udział w licznych debatach i panelach dyskusyjnych, które dotyczyły istotnych tematów. Nasi naukowy brali udział m.in. w dyskusjach o technologiach dla klimatu, technologiach wspierających zieloną transformację w budownictwie, surowcach mineralnych, przemyśle 4.0, zrównoważonej logistyce miejskiej oraz rynku pracy inżyniera.

(mat.pras. Politechnika Śląska)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj