Maj to nie tylko miesiąc, w którym odbywają się matury, ale również ósmoklasiści mierzą się z pierwszymi w swoim życiu egzaminami. Test z języka polskiego już za nimi, następnie matematyka i język obcy nowożytny.

Ósmoklasiści kończą edukację oraz swoją przygodę w szkołach podstawowych, a to oznacza maraton egzaminacyjny w formie pisemnej. Potrwa on trzy dni i sprawdzi, jaką wiedzę posiada młodzież. Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Już trwają

Każdy uczeń, by ukończyć szkołę, musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, bowiem jest on egzaminem obowiązkowym. W gliwickich placówkach oświatowych do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 2341 uczniów, to o 155 dzieci więcej niż w roku ubiegłym. Maraton rozpoczął się od wtorku 23 maja językiem polskim, który trwał 120 minut, następnie młodzież przez 100 minut mierzyć się będzie z królową nauk, a więc matematyką, by zakończyć swoje zmagania w czwartek egzaminem z języka obcego nowożytnego, który potrwa 90 minut.

Obawy i stres

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 11 w Gliwicach do egzaminów przystąpiło pond 80 uczniów. Jak zauważa dyrektorka placówki – Beata Oparczyk, stres udziela się zarówno uczniom, jak i nauczycielom – Dzieci są zestresowane tak jak przed każdą klasówką, czy sprawdzianem. Jedni podchodzą do egzaminu ósmoklasisty na spokojnie, natomiast drudzy są zdenerwowani, nie wiedząc, co będzie na nich czekać i jak to będzie wszystko wyglądać. Co do przedmiotów, to wydawać by się mogło, że matematyka sprawia najwięcej kłopotów, aczkolwiek to polski nieraz stanowi problem dla wielu uczniów. Obawa nas, jako pedagogów dotyczy tego, czy ósmoklasiści dobrze zrozumieją pytanie, czy odpowiednio je zinterpretują, a co najważniejsze - czy w ogóle do końca doczytają zadanie, bo to jest główny problem. Nam podobnie, jak uczniom zależy na jak najwyższych wynikach  – zauważa dyrektorka.

Chwila prawdy

To wyniki egzaminu zadecydują, do jakich szkół dostaną się ósmoklasiści, choć sprawdzianu kończącego podstawówkę nie można nie zdać, bowiem nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać. Zdawalność w Gliwicach w ostatnich latach kształtuje się następująco: j. polski: 2022 r. - 59%, 2021 r. 59%, 2020 r. - 62%, matematyka: 2022 r. - 60%, 2021 r. - 50%, 2020 r. - 49%, j. angielski: 2022 r. - 72%, 2021 r. - 71%, 2020 r. - 61% oraz j. niemiecki: 2022 r. - 70%, 2021 r. - 69%, 2020 r. - 63%. Uczniowie poznają swoje wyniki za nieco ponad miesiąc, bo 3 lipca, natomiast 6 lipca każde dziecko otrzyma zaświadczenie, w którym znajdą się szczegółowe wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Wszystkim ósmoklasistom życzymy samych sukcesów na egzaminach!

Patrycja Cieślok-Sorowka
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj