Na restaurację Parkową  na placu Grunwaldzkim na pewno jeszcze poczekamy.

Wprawdzie MZUK zapowiadał ogłoszenie przetargu już w czerwcu, ale mieszkańcy musieli czekać na tę decyzję aż do września.

To najbardziej oczekiwana budowa w Gliwicach: społecznymi siłami przygotowany wniosek do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, ogromna aktywność Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś i mieszkańców przy zbieraniu podpisów – padł rekord, bo pozyskano ich ponad 7 tysięcy, społecznie przygotowana koncepcja przyszłej restauracji, która ma stanąć w miejscu zrujnowanego Okrąglaka.

Koncepcję przyszłej Parkowej złożono do MZUK (jest inwestorem) jeszcze w połowie grudnia 2021 roku, więc dość szybko po ogłoszeniu wyników GBO. W styczniu 2022 r. MZUK podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej z katowicką firmą „MODULOR Architekci” Mariusz Mrozek. I od tej daty rozpoczęły się przepychanki związane z dokumentacją projektową, które zakończyły się ogłoszeniem przetargu.

Przyszła Parkowa ma być obiektem gastronomicznym. Pawilon po przebudowie będzie obiektem na planie ośmiokąta, z elewacją z elementami transparentnymi – dużymi przeszkleniami, co pozwoli neutralnie wpisać się w uwarunkowania krajobrazowe i przyrodnicze. Zaprojektowane zostały dwa poziomy: na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem dla gości, a na wyższym poziomie – na kameralnej antresoli – zaplanowano miejsce do wykorzystania podczas imprez kulturalnych.

Wokół obiektu zaprojektowano elementy małej architektury, które umożliwią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu – leżaki parkowe czy hamak. Nie zapomniano oczywiście o stojakach na rowery, bo park jest chętnie odwiedzany zarówno przez spacerowiczów, jak i miłośników jazdy na dwóch kółkach. Otoczenie obiektu ozdobi trawnik dywanowy, a także starannie dobrane nowe drzewa i krzewy.

Ogłoszony przetarg na przebudowę i rozbudowę „Okrąglaka” obejmuje dwa etapy. W pierwszym przeprowadzone zostaną prace porządkowe i rozbiórkowe, wykonane zostaną fundamenty, przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. W drugim etapie wykonane zostaną prace budowlane, w tym dach, montaż okien, drzwi, pompy ciepła, wykończenie obiektu oraz zagospodarowanie przyległego terenu. Zrealizowanie obydwu etapów ma zająć kilkanaście miesięcy. Każdy etap może być wykonany przez dwa niezależne podmioty, ale potencjalni wykonawcy biorący udział w przetargu mogą startować w dwóch etapach. O umeblowanie i zakup sprzętu ma zadbać wybrany w przyszłości dzierżawca obiektu.

Parkowa miała być realizowana jako projekt ogólnomiejski w ramach GBO ( na ten cel przeznaczono 900 tys. zł). Jednak tak się nie stanie i przyszyła restauracja zostanie wybudowana poza tymi procedurami. Zdaniem Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, niemożliwe okazało się wykonanie inwestycji w ciągu jednego roku ze względu na problemy w czasie projektowania, przedłużające się w związku z tym uzgodnienia oraz proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń. W międzyczasie wzrosły także – w porównaniu z kwotą przewidzianą w GBO – zakładane koszty realizacji inwestycji. Przewidywany koszt to około 3 mln zł, ale tak naprawdę będzie on znany po rozstrzygnięciu przetargów.

Oferty w przetargu można składać do 27 września 2023 r. Biorąc pod uwagę wszystkie etapy budowa może najwcześniej rozpocząć się na wiosnę 2024 r. A kiedy zasiądziemy w Parkowej na kawie? Tego tak naprawdę nie wiadomo. 

 

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Mieszkaniec dzielnicy 2023-09-20 13:53:37

    Zastanawia, dlaczego tych wiadomości o Okraglaku nie ilustruje się aktualnymi planami tej inwestycji pokazującymi aktualny wygląd, wielkosc i zakres ingerencji w strukturę parku. Nie wszyscy mieszkańcy ja popierają w takiej zaproponowanej formie i skali.