Jak rozpoznać potrzeby osób z niepełnosprawnościami? Jak zamiast barier budować zrozumienie i inspirować się nawzajem? To tylko wybrane tematy, które zostaną poruszone podczas najbliższych wydarzeń kulturalnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Warto już teraz zarezerwować czas, ponieważ wśród gości specjalnych w gliwickiej książnicy znajdą się m.in. Joanna Bator i Artur Barciś.

Najbliższe spotkania autorskie i warsztaty, zaplanowane przez Bibliotekę, odbędą się dzięki projektowi „Biblioteka łączy”. Skupia się on na aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, ale także na integracji wszystkich mieszkańców naszego miasta. Jego celem jest wzajemna nauka i inspiracja, przełamywanie schematów, a przez to lepsze zrozumienie osób z różnych środowisk i o różnych potrzebach. Dobrą okazją do tego są m.in. spotkania autorskie. Za nami już dwa takie wydarzenia.

W lutym Bibliotekę odwiedziła Anna Goc – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, laureatka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, autorka „Głuszy”, książki opisującej hermetyczny świat osób niesłyszących. Polecamy wszystkim ten mocny, przejmujący, ale jednocześnie bardzo potrzebny reportaż. Z kolei twórczość pisarza Jakuba Małeckiego była pretekstem do rozmowy z czytelnikami o jego najgłośniejszej powieści pt. „Święto ognia”. To historia ojca, samotnie wychowującego dwie córki, w tym jedną z niepełnosprawnością intelektualną. Opowieść jest pełna emocji i czuła jednocześnie. Jak podkreślił jeden ze słuchaczy, spotkanie z autorem było niezwykłą lekcją wrażliwości.

W tym samym czasie w sali wystawowej przy ul. Kościuszki 17 można było oglądać prace plastyczne wyróżnione w konkursie pt. „TAKI JESTEM”. Autorami ich byli twórcy z różnymi niepełnosprawnościami z warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, szkół specjalnych z całej Polski. Konkurs w edycji w 2022 r. zorganizowały Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji RÓŻYCZKA w Gliwicach pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.

Dla tych, którzy nie mogli skorzystać z dotychczasowej oferty, przygotowaliśmy kolejne wydarzenia. 16 marca 2023 r. o godz. 18.00 gościem Biblioteki będzie Hanna Pasterny – podróżniczka i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Czytelnikom znana jest przede wszystkim z książek pt. „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”, „Moje podróże w ciemno”. Natomiast 3 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 prof. Tadeusz Sławek w rozmowie z Juliuszem Pielichowskim podejmie temat nadziei.

W kwietniu zaplanowano wystawę oraz wernisaż Katarzyny Warachim, artystki malującej ustami. Przez miesiąc w głównej siedzibie biblioteki prezentowane będą jej obrazy z ostatnich lat.

Maj to jeden z intensywniejszych miesięcy w Bibliotece. Wtedy odbywa się m.in. Tydzień Bibliotek. W tym roku wyjątkowo w ramach obchodów odbędzie się XIX Miejski Konkurs Czytelniczy Książki Mówionej skierowany do osób z dysfunkcją wzroku. W dniu finału konkursu, 10 maja 2023 r. o godz. 18.00, gościem Biblioteki będzie aktor i lektor audiobooków Artur Barciś.

Z kolei 18 maja 2023 r. czas powinni zarezerwować miłośnicy twórczości Joanny Bator. To jedna z czołowych współczesnych pisarek, laureatka Nagrody Literackiej Nike, podróżniczka i wielbicielka kultury japońskiej.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Każde z nich będzie tłumaczone na polski język migowy. Osoby z dysfunkcją słuchu będą mogły skorzystać z pętli indukcyjnej. Dostępna jest także winda wewnątrz biblioteki.

Przed nami dodatkowo cykl warsztatów, które pozwolą gliwiczanom poszerzyć swoje pasje. Zakres tematyczny zajęć będzie bardzo szeroki - od biblioterapii i muzykoterapii, przez warsztaty psychologiczne, zajęcia rękodzieła, fotografii, wizażu i stylizacji. Szczegółowe informacje publikowane są na bieżąco na stronie internetowej www.biblioteka.gliwice.pl

Jednocześnie zachęcamy osoby słabowidzące do odwiedzenia Biblioteki Centralnej. Działa tu już powiększalnik wspomagający czytanie i oglądanie zdjęć. Informacji udzielają pracownicy, którzy chętnie pomogą w korzystaniu ze zbiorów.

Na stronie www zamieszczono także krótki film w polskim języku migowym o zasadach korzystania i działalności biblioteki.

Już niebawem na bibliotecznych półkach pojawi się ponad 500 egzemplarzy nowych audiobooków oraz książek z dużą, wygodną do czytania, czcionką. Biblioteka zakupi ponadto 10 czytaków, które pozwolą na swobodne korzystanie z cyfrowych zbiorów osobom z dysfunkcją wzroku. Zmieni się również strona internetowa gliwickiej książnicy. Jej nowa wersja będzie spełniać wymagania standardu WCAG 2.1.

Wszystkie zaprezentowane powyżej działania są finansowane z programu „Kultura bez barier” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty gliwickiej Biblioteki.

Materiał partnera

 

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj