Każdy z nas żyje w swojej bańce. W mojej ludzie mają domy lub przyzwoite mieszkania. I nie chodzi tu o status majątkowy (ten jest różny), ale o warunki, w jakich – jak dotąd sądziłam – żyje człowiek w XXI w. Ta perspektywa runęła z hukiem, gdy weszłam do klatki budynku przy ul. Noakowskiego 2. Z zewnątrz ocieplony, z nowym jasnym tynkiem, w środku okazuje się być jedynie upudrowanym trupem.

Toalety jak na kolonii

Gdy poruszona tym, co zobaczyłam opowiadam znajomym o tejże kamienicy, słyszę „Jak u serialowych Kiepskich”. Otóż nie, mili Państwo, na filmie Kiepscy mieli toaletę na piętrze. W tym budynku wszystkie ubikacje umieszczone zostały w rządku w jednym pomieszczeniu na parterze bloku. Nie ważne, czy ktoś mieszka na pierwszym czy na ostatnim piętrze. Za potrzebą musi deptać po schodach do wspólnego lokalu na dole. W dzień, w nocy, latem czy zimą, dorośli, dzieci, mieszkańcy i goście korzystają z jednego pomieszczenia z kluczem do przydzielonej lokalowi toalety. A zapach? Tu zostawię miejsce dla Waszej wyobraźni.

Dla porządku dodajmy, że – jak mówi pan Romuald, który oprowadził nas po budynku – niektórzy na własną rękę wydzieli w mieszkaniach łazienki. Nie wszyscy, bo Noakowskiego 2 to adres, pod którym nie mieszkają ludzie zamożni.

- Miasto zastanawiało się, czy ten budynek ma iść do rozbiórki, czy do remontu. Ponieważ w przypadku rozbiórki trzeba by było nowy budować, a to koszt kilku milionów, to postanowili, że za kilkaset tysięcy wyremontują. Stwierdzili, że zrobią toalety w mieszkaniach, bo w klatce obok zrobili już niemal 10 lat temu toalety na półpiętrach – relacjonuje nasz przewodnik.
Gdy w tym roku po raz kolejny zapytał o planowany remont, usłyszał, że pieniędzy nie ma. Może będą za rok. Słuszna złość doprowadziła go redakcji Nowin Gliwickich.

Dokumentacja projektowa gotowa od 3 lat

Jak wyjaśnia Magdalena Bochon – Ciupa, inspektor ZBM II TBS, w 2021 roku dla tego budynku, została opracowana dokumentacja projektowa.
- W zakresie posiadanej przez nas dokumentacji jest ujęta, jako jeden z wielu elementów, likwidacja  pomieszczeń WC i wykonanie łazienek w obrębie lokali mieszkalnych. Prace te będą połączone z jednoczesnym podłączeniem tego budynku do sieci gazowej i ciepłowniczej. W przypadku, gdy Miasto Gliwice otrzyma dla tego budynku  odpowiednie środki na realizację tego zadania z funduszy zewnętrznych, modernizacja tego budynku zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie, wykonanie robót zostanie jeszcze odsunięte w czasie – otrzymujemy w odpowiedzi na nasze pytania.

Za miedzą piękne TBS-y   

Na wręczeniu kluczy do efektownych TBS-ów, które znajdują się po sąsiedzku, byłam dwukrotnie. Imponujące bloki, bardzo estetyczne, z dobrze przygotowaną infrastrukturą, są tym, czym miasto (prawdopodobnie słusznie) się chwali. Jakiż to jednak stanowi kontrast do starej kamienicy, znajdującej się nieopodal! Choć jedno jest wspólne – dźwięk przejeżdżających pociągów, który dla jednych i drugich może być uciążliwy. Do tej niedogodności można się jednak przyzwyczaić. Ale do toalet na parterze?

Ściany w 40-letnie wzorki

O tym, że to miejsce nie widziało remontu od dekad, świadczą ściany, pociągnięte wałkiem z ornamentem, relikt mody lat 70.-80. Schody nie wyglądają bezpiecznie – zwłaszcza podwinięte fragmenty okładziny, o które mogą się potknąć starsi mieszkańcy lub zbiegające ze schodów dzieci. Podwórze nie wygląda lepiej. Tabliczka informująca o możliwości zawalenia się muru jest jedynym zabezpieczeniem dla osób, które znajdują się w jego zasięgu.

Na klatce schodowej spotykam kolejną mieszkankę.
- Ja Pani coś powiem, ja nie mam łazienki. Wodę grzeję w garnkach i całą rodziną kąpiemy się w miskach. Ściany mam czarne, pleśń w mieszkaniu. Nie idzie wytrzymać, ani się wykąpać, ani nic. Mam butlę gazową, kuchenkę na gaz. Jak mi braknie, to mnie nie stać i muszę w piecu teraz palić, bo dzieci przyjdą z roboty, to musimy się wykąpać. Warunki, że chyba nigdzie takich nie ma – ocenia lokatorka.

Jak będą pieniądze z „legendarnego” KPO

Procedurę pozyskania środków zewnętrznych, o których mówiła przedstawicielka TBS, wyjaśnia nam Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Gliwice.
- Zgodnie z informacją z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej od 2023 roku trwają działania przygotowawcze do  wykonania kompleksowej modernizacji budynku przy Noakowskiego 2 z pozyskaniem zewnętrznego  wsparcia finansowego. Konieczne było zabezpieczenie środków w WPF-ie Miasta Gliwice, wykonanie audytów energetycznych oraz przygotowanie innych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku. Wniosek został złożony do Banku Gospodarstwa Krajowego i obecnie oczekujemy na jego weryfikację i pozytywne rozpatrzenie. Źródłem finansowania premii w Programie TERMO są środki pochodzące z budżetu państwa - Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Granty są finansowane w ramach inwestycji w Krajowym Planie Odbudowy – odpisuje nam rzecznik.

Jak dodaje, w budynku przy ul. Noakowskiego 2 planowane jest wykonanie instalacji gazowej, zmiana systemu ogrzewania, wymiennikownia, łazienki, kanalizacja deszczowa, remont klatki. Oprócz budynku przy ul. Noakowskiego 2, planowane jest pozyskanie środków z Programu TERMO na 7 innych budynków komunalnych. Łączna kwota prac modernizacyjnych w tych 8 budynkach na które złożono wnioski na Program TERMO to ponad 13,5 mln zł.
Wraz z mieszkańcami – czekamy. 

Adriana Urgacz-Kuźniak 
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj