Duszności, zmęczenie, depresja, a nawet zaburzenia mowy – to powikłania po COVID-19. 
W większości przypadków zakażenia miały na tyle łagodny przebieg, że po przechorowaniu pacjenci od razu wracali do codziennych spraw. Są jednak tacy, którzy przeszli COVID-19 w sposób ciężki i mimo zakończonego leczenia, nie odzyskali pełnej sprawności. Cierpią teraz na utrzymujące się osłabienie, duszności, zaburzenia pamięci, brak koncentracji, problemy z koordynacją ruchową. I, jak się okazuje, powikłania te dotyczą nie tylko ludzi starszych. 
W Gliwicach rusza właśnie rehabilitacja pacjentów pokowidowych. To w medycynie zjawisko zupełnie nowe. 

– Podstawą rehabilitacji jest określony wysiłek fizyczny, dostosowany do stanu i możliwości pacjenta. Przed rozpoczęciem przeprowadzane są oczywiście specjalistyczne badania czynnościowe, obejmujące ocenę tolerancji wysiłkowej, czynności wentylacyjnej czy sprawności – tłumaczy Michał Czarnecki, kierownik fizjoterapeutów ze strefy ortopedycznej w Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-Rehab.

To właśnie centrum rozpoczyna rehabilitację ozdrowieńców. Uruchomienie  programu poprzedziły konsultacje z placówkami w kraju, które już taką rehabilitację wprowadziły i z ich doświadczeń fizjoterapeuci X-Rehab korzystają. 

W tej chwili rehabilitacja dla osób, które mają powikłania po przebytym zakażeniu COVID-19, jest jeszcze płatna, ale centrum planuje projekt pozwalający na refundowane turnusy. To dobra wiadomość dla mieszkańców Gliwic i powiatu.  

Turnus trwa trzy tygodnie – w sumie dziewięć godzinnych sesji (ważne, by wizyty odbywały się co drugi dzień, aby organizm się zregenerował). Wykorzystuje się nowoczesne i bezpieczne urządzenia. Ćwiczenia mają poprawić siłę mięśniową kończyn górnych i dolnych (to ważne, bo po pobycie w szpitalu oraz długotrwałym unieruchomieniu pacjenci cierpią na osłabienie), dalej – trening mięśni obręczy barkowej poprawi pracę układu oddechowego. Pacjenci będą trenować także szybkość i wytrzymałość poznawczo-motoryczną, a wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości pozwoli dodatkowo na polepszenie funkcji układu nerwowego, koordynacji oraz pamięci. 

– Kompleksowa rehabilitacja po zakażeniu koronawirusem zawiera elementy pracy nad funkcjami poznawczymi, koordynacją czy szybkością reakcji. Ponieważ badania przeprowadzone na osobach, które przeszły ciężką postać COVID-19, wykazują pogorszenie podstawowych funkcji zależnych bezpośrednio od działania układu nerwowego, wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość w celu poprawy tych parametrów. Chcemy w pełni przywrócić pacjentów do stanu sprzed choroby – dodaje Michał Holik, kierownik fizjoterapeutów ze strefy neurologicznej.

600 tys.  – tylu ozdrowieńców mamy w Polsce wg Ministerstwa Zdrowia. Wielu z nich potrzebuje rehabilitacji. 

Marysia Sławańska

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj