Dużo zieleni, nowe nawierzchnie jezdni i chodników, meble miejskie, elektryczny lub hybrydowy pojazd kursujący wahadłowo od placu Inwalidów Wojennych do dworca. Pracownia architektoniczna PROjARCH przygotowała koncepcję nowej Zwycięstwa. Miasto otrzymało ją w sześciu wariantach.
W 2018 roku dawna Wilhelmstrasse kończy 142 lata, więc proponowane zmiany to dobry urodzinowy prezent. Ale przede wszystkim historyczny moment dla najważniejszej miejskiej ulicy. Koncepcję wypracowano w ramach spotkań z mieszkańcami, Gliwicką Radą Rowerową, radą osiedla, liderami społecznymi, słuchając mieszkańców, którzy, jak nikt inny, czują ulicę.

Zakłada się, że Zwycięstwa, przynajmniej w pierwszym okresie wprowadzania zmian, nie będzie wyłączona z ruchu. Przewidziano natomiast zwężenie jezdni do około siedmiu metrów (teraz ma 12 m).  Wstępne warianty, po konsultacjach z Gliwicką Radą Rowerową, nie wprowadzają separacji ruchu samochodowego od rowerowego. W ciągu Zwycięstwa rozplanowano zatoki autobusowe i przystanki, a dozwoloną prędkością będzie 20 lub 30 km/h. 

Zmienią się funkcje chodników: te po prawej stronie, w osi od rynku do dworca, zyskają wydzielone miejsca do rozładunku dostaw oraz pas dla kawiarnianych ogródków.  Ważnym elementem traktu będą siedziska, także okalające drzewa, oraz ławeczki. Drugi chodnik posłuży do szybkiego przemieszczania się. Projektanci zaproponowali wiele oznaczeń dla osób niepełnosprawnych, na przykład pylony z napisami w języku Braille`a. 

Warianty złożone do urzędu miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach wskazują na  zachowanie dotychczasowego oświetlenia, jednak uzupełnionego o dekoracyjne, montowane w  chodnikach. Będzie podświetlać elementy małej architektury, ławki, przysiadki, siedziska czy drzewa. Z obiektów kubaturowych wprowadzono wiaty przystankowe ze szklanych elementów, nieco futurystyczne, aczkolwiek dobrze współgrające  z secesyjną zabudową Zwycięstwa.     

Jezdnię zakomponowano z kostki granitowej z mniejszymi niż na starówce fugami,  chodniki natomiast z betonu i kamienia z drobnymi elementami klinkierowymi, jako kompozycyjnymi przerywnikami  w nawiązaniu do charakteru  ulicy. 

Miasto zaprezentuje szczegóły koncepcji na konferencji prasowej w przyszłym tygodniu.     

Małgorzata Lichecka 

wstecz

Komentarze (11) Skomentuj

 • jergaj 2018-10-02 17:15:14
  Urodzinowy prezent czy raczej kiełbasa wyborcza? Ileż to już lat słyszymy że lada moment Zwycięstwa przejdzie metamorfozę?
 • marcin 2018-10-02 19:36:57
  Konferencja w przyszłym tygodniu. 2 tygodnie przed wyborami. To nie może być przypadek. Po wyborach koncepcje trafią do kosza albo zostaną odłożone do bliżej nieokreślonej przyszłości. Znamy to. W 2014 została zaprezentowana kompleksowa koncepcja rozwoju dróg rowerowych w Gliwicach. Czy widzieliście, żeby koncepcja była realizowana? Nie, bo stwierdzono, że kosztowałoby to za dużo i projekt odłożono do szuflady. Nie damy się nabrać na te sztuczki. Inteligentni wyborcy doskonale pamiętają wszystkie obietnice Frankiewicza. Np. obiecywana od wielu lat lat likwidacja smogu. Czy Frankiewicz dotrzymał obietnicy? W chłodny wieczór zróbcie spacer gdzieś w pobliżu domów jednorodzinnych i zaciągnijcie się powietrzem. Odkąd przyszły zimne dni codziennie muszę wdychać te smrody.
 • orka 2018-10-02 23:31:07
  oby tylko nie wyszło jak na ulicy Wieczorka, bo to masakra.
 • Valdorf 2018-10-03 05:53:11
  Gdzie , co , jak !? A ja myślałem czytając że tak jest już bo przechadzając się zwycięstwa parę dni temu wszystko było PO staremu ruch samochodowy korkujący ulicę jak zwykle , parkowanie aut jak popadnie , błądzące tiry przepychające się zwycięstwa itd , itd tak tak propagandowa kiełbasa Franka , Gliwiczanie nie dajcie tego sobie już wcisnąć.
 • rrr 2018-10-03 06:03:32
  Miejsca do rozładowania dostaw..... czyli kolejne bezpłatne miejsca postojowe dla samochodów osobowych, klientów banków i kebabowni
 • Aga 2018-10-03 07:09:24
  To jest już wkurzające. Jak długo można odgrzewać ten stary kotlet wyborczy.
  • asdf 2018-10-03 15:52:29
   Można go odgrzewać dopóty, dopóki ludzie dają się na to nabrać.
 • ertus 2018-10-04 08:31:27
  Byleby nie wyszło jak z dawną ulica Wieczorka....DNO...albo zamykamy ulice na fragmencie albo nie robimy sobie jaj z kierowców i pieszych...bo pomimo ze mam pierwszeństwo i moge przejść z jednej kafeji do drugiej to byle samochodzik moze mnie 'ciachnąć' juz nie tylko po 17tej gdy nic nie widać...a l e w porze lunchu...Tam projektanci mieli cos nie tak...ławki po wrzucane byle jak na ulicy, calosc bez ładu i skladu, dodatkowo przy kazdym lawko-postoju mamy zaparkowany samochod...by ograniczyc widocznosc...ciekawa zwarta uliczka zamienila sie w koszmarek...czy Zwyciestwa tez bedzie tak wygladac oby nie....choc widac ze w UM nikt nie panuje nad stylizacja i estetyka...przyklad...w obrebie Zwyciestwa prosze - teren nad DTS gdzie stoi plama z wybetowanymi alejakmi (wybrukowanymi) - pole betonu...w donicach betonowych drzewka z ktorych co drugie uschło i nikt sie tym nie przejmuje...trawnik wyglada jak chwastnik...czy nie ma 10tys. by posiadzic tam begonie, czy inne wieloletnie byliny? plany zreszta niczego nam nie pokazuja bo koncowa decyzja jest zawsze inna - kolejny przyklad - dworzec w wizualizacji mial byc ecru - jest ..ceglasty z podswietleniem..na fiolet!..a z ostatnich inwestycji...miasto dalo pozwolenie na budowe TBS czy inszego domu na JAsnogorskiej pod warunkiem wykorzystania zabytkowej willi...co zrobiono...wywalono wille w kosmos...i buduja wszystko nowe z betoniku...widac plany swoje..a inwestor..swoje...
 • ulicznik 2018-10-04 18:44:30
  Bzdura. Frankiewicz zawsze klamie, a juz przed wyborami szczegolnie. Poza tym rece precz od Gliwic. Wystarczy zobaczyc co zrobil z ul. Wieczorka. To pomysly wariatow.
 • emigrantka 2018-10-04 18:48:27
  Jestem przyzwoity. Nie glosuje na Frankiewicza. On przez 25 lat swoich nieudolnych rzadow nawet 1 wc w miescie nie wybudowal. W ogole nie wykorzystal dotacji unijnych dla miasta. Zadne inne miasto tak nie stracilo jak Gliwice, ktore wygladaja jak po wojnie. Ono kwitnie tylko w glowie Frankiewicza. W rzeczywistosci to obraz nedzy i rozpaczy. Gliwice to miasto widmo. Szare, smutne, ponure i brudne.
 • spokojny 2018-10-06 17:21:50
  Po co komu te dziwadla.Wyrwac stare torowisko po tramwajarzach,ulozyc rowny asfalt,poprawic chodniki.Po co komu sciezki rowerowe na Zwyciestwa,moze jeszcze po podworkach. Moze zalozyc komitet chodzacych pieszo,tez powinni miec swoje prawa.Smieszne miasto.