Od początku lutego każdy, kto przejdzie na świadczenie z ZUS, otrzyma nową legitymację emeryta-rencisty, dostosowaną do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących.
Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Są one potwierdzeniem pobierania świadczenia. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle), jeszcze z 2004 roku.

Od 1 lutego br. ZUS wydaje już tylko nowe, biało-zielone, legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także kilka innych szczegółów. 

Po pierwsze i najważniejsze: legitymacja zawiera skrót LER (od legitymacji emeryta-rencisty), pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznania dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. 

Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Rzecz niezwykle ważna: stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie wymieniane. Jednak osoby mające problem ze wzrokiem, dla których dokument opatrzony alfabetem Braille’a będzie stanowił duże ułatwienie, mogą w każdej chwili zdać starą legitymację i odebrać nową.

- Przy okazji przypominam, że z zasady legitymacja nie stanowi tytułu do jakichkolwiek ulg, na przykład w transporcie publicznym. O tym decydują już odrębne przepisy dotyczące przewozów - mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Uwaga! 
W galerii przedstawiamy, jak wygląda nowa legitymacja.   

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj