Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach, jako jedna z kilkudziesięciu szkół w całej Polsce, wziął udział w konkursie organizowanym przez grupę Tauron. Grant przyznano tylko trzem placówkom, w tym właśnie ZSTI. W ten sposób szkoła z naszego miasta otrzymała kompleksowo wyposażone laboratorium do projektowania 3D. 
Wcześniej placówka musiała jednak wziąć udział w konkursie – przystąpiło do niego trzech nauczycieli. I nic dziwnego, że znów zakończyło się sukcesem, bo ZSTI na sukces jest najwyraźniej skazany.

- Tauron, przekazując nam wyposażenie laboratorium, dał tym samym potężny impuls, by otworzyć tę pracownię. Pomieszczenie wymaga jeszcze nakładu pracy, ale w tym roku szkolnym mamy zamiar wyremontować je od podłogi po sufit – obiecał dyrektor ZSTI Janusz Magiera, który bardzo chwalił wieloletnią współpracę kierowanej przez niego placówki z firmą energetyczną. Wyposażenie pracowni to właśnie element tej długoletniej współpracy.

A w laboratorium znalazła się wysokiej jakości drukarka 3D do drukowania najbardziej skomplikowanych, wielomateriałowych projektów, skaner do modelowania 3D oraz szybkiego prototypowania, duża tablica magnetyczna, nowoczesny projektor full HD, ergonomiczny monitor biznesowy QHD oraz filamenty i materiały eksploatacyjne. 

Praca z użyciem drukarki 3D rozpoczyna się od pracy z komputerem. Projekt jest tworzony wirtualnie, by później zmaterializować się w drukarce. Są tylko dwa ograniczenia: wyobraźnia i możliwości techniczne urządzenia. Dzięki sprzętowi podarowanym przez Tauron uczniowie, oprócz praktycznej nauki projektowania 3D, mogą dotknąć efektów swojej pracy.

- Ostatnie lata to zmiany na rynku, zmiany zachowań pracodawców. Tauron jest bardzo aktywny, wspiera działania naszej szkoły oraz pomaga podnosić kompetencje uczniów, wzbogacając proces edukacyjny. Oby jak najwięcej takich firm – mówi dyrektor Magiera. - Dzięki współpracy z wielkim przemysłem nasi absolwenci są poszukiwanymi fachowcami – podsumował.

W najbliższej dekadzie po pracownikach odchodzących na emerytury może pojawić się luka kompetencyjna, sięgająca aż 4,5 tysiąca fachowców. By temu zapobiec, Tauron wspiera i rozwija szkolnictwo zawodowe, korzystając z innowacyjnych modeli kształcenia. 

- Potrzebujemy stałego dopływu wykształconej kadry, ludzi, którzy swoimi kompetencjami pomogą nam przejść proces transformacji energetyki. Dlatego już dziś inwestujemy w proces edukacyjny, by jego efektem byli fachowcy, na jakich nam zależy. Mamy nadzieję, że młodzież skorzysta z naszych laboratoriów, by za kilka lat zasilić szeregi firmy – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. 

Dotychczasowa współpraca Taurona i ZSTI to m.in. staże szkoleniowe, wykłady i wycieczki zawodowe dla nauczycieli, czterotygodniowe praktyki zawodowe dla uczniów, w tym konkurs Praktykant Roku, konkursy wiedzy, edukacyjne wycieczki do stacji energetycznych dla młodzieży uczącej się w klasach elektrycznych oraz warsztaty dotyczące rynku pracy w branży IT dla uczniów klas w zawodzie technik informatyk.

Wygrany grant to kolejny z wielu sukcesów szkoły z Gliwic. Dość wspomnieć, że Technikum nr 1 w ZSTI po raz szósty otrzymało w tym roku prestiżowy laur Złotej Szkoły. Jest ono obecnie najlepszym w województwie i jednym z najlepszych w Polsce, według rankingu „Perspektyw”. 

W tym roku nowoczesne laboratoria od firmy Tauron, prócz gliwickiego ZSTI, trzymał także Zespół Szkół Technicznych „Mechanik" z Jeleniej Góry oraz Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych. W sumie klasy, którym Tauron patronuje, liczą 300 uczniów. 

Podczas otwarcia  laboratorium jeden z nauczycieli prezentował, jak działa podarowana drukarka oraz skaner. Mogliśmy też zobaczyć efekt – wydrukowane breloczki redakcji „Nowin Gliwickich”, portalu 24.gliwice oraz TVP Katowice. Uczniowie prezentowali zaś gościom między innymi pokaz walk programowanych przez siebie autonomicznych robotów.      

(ms)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj