Park Chrobrego zmieni się nie do poznania. Przybędzie mnóstwo nowych atrakcji, ubędzie zieleni i naturalnego uroku tego dzikiego zakątka. Alejki z kruszywa zastąpią gruntowe ścieżki, plac z granitu – zielony teren przy „Mysiej Górce”, a u wejścia pojawią się żelbetowe płyty. Czy wszystkim spodobają się te zmiany?
Park jest największą oazą zieleni w naszym mieście. Drzewa i łączki zajmują powierzchnię ponad 10 ha. Miasto pokazało właśnie projekt   zagospodarowania miejsca na nowo. Po metamorfozie Chrobry zamienić ma się w „idealne miejsce wypoczynku i relaksu dla całych rodzin”. Czy na to wskazują plany, oceńcie, państwo, sami. 

Wielkie sprzątanie 
Park przejdzie gruntowne  porządki. Pojawią się nowe trawniki, drzewa, krzewy, rośliny cebulkowe, byliny. Zmieni się wystrój miejsca. Pierwsza nowość czekać będzie już u wejścia – to „witacze” z żelbetowych płyt, z napisem „park Chrobrego”. Wymienione zostaną ławki i kosze na śmieci. Pojawią się też nowe elementy małej architektury – leżaki i stoły piknikowe. Po terenie poprowadzą nas alejki wyłożone jasnoszarą kostką granitową. W tym samym materiale zostanie wykończony plac przy „Mysiej Górce” i powstającej hali Gliwice. Park zyska dekoracyjne oświetlenie LED-owe, które przy wejściu stworzy świetlne bramy. 

Coś dla młodszych
Centralne miejsce zajmie ogrodzony plac zabaw. Zostanie wyposażony w bujaki, huśtawki, karuzele i inne zestawy oraz bezpieczną dla dzieci nawierzchnię. Zabawie służyć będzie również tzw. głuchy telefon - zlokalizowane w różnych częściach parku trzy zestawy słuchawek na słupach, połączonych ze sobą i umożliwiających rozmowy na odległość.

Coś dla starszych
Z myślą o młodzieży powstanie plac, na którym, poza ławkami, stołami, koszami i stojakami rowerowymi, pojawi się kilka niespotykanych do tej pory w naszym mieście urządzeń, np. podniebna deskorolka (deska poruszająca się na szynach, z podwieszonym torem jazdy), rodeo (rodzaj platformy na sprężynach) i karuzela (urządzenie do ćwiczeń w zwisie, o obrotowym ramieniu).  

Coś dla wszystkich
W północnej części parku zostanie wybudowana siłownia na świeżym powietrzu z dziesięcioma podwójnymi urządzeniami (m.in. biegaczem, rowerkiem, narciarzem, wioślarzem, prasą nożną, drabinką z podciągiem, ławką do brzuszków, poręczą, orbitrekiem, kołami tai chi).
Kolejna atrakcja –  boiska do gry w bule oraz disc golfa. Na terenie parku zamontowanych zostanie 9 koszy z wyznaczonymi miejscami do rzutów oraz instrukcją gry. Nowość stanowi jedno z zadań wybranych do budżetu obywatelskiego. Ścieżka zdrowia to z kolei propozycja dla fanów kondycji i szczupłej sylwetki. Na trasie powstaną urządzenia do ćwiczeń „fit” – ławeczka, sztanga, liny, stepy, poręcze, drążki, obręcze, drabinki, drążki do pompek i parkour. 

I ostatnia z ciekawostek, która z pewnością zainteresuje nie tylko ornito- i entomologów. Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska życiu ptaków i owadów dzięki domkom dla skrzydlatych mieszkańców parku. Szczególnie intryguje pytanie o sposób selekcji do „hoteli” dla owadów, ale tylko takich, które nie gryzą.  

Kiedy nowy Chrobry?
Metamorfoza parku nie stanowi odległej perspektywy. Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, który odpowiada za teren, właśnie ogłosił przetarg na wykonanie modernizacji. Rozpoczęcie prac zaplanowano jeszcze w maju, a realizacja, podzielona na etapy, ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku. 
Miasto oszacowało koszty przebudowy parku Chrobrego na 7 mln zł.       

(pik) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj