Uczniowie razem z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Gliwicach mieli marzenie, by w ich placówce powstała pracownia z prawdziwego zdarzenia. Nagrali filmik i wygrali, teraz mogą się uczyć w nowoczesnej sali. 


Blisko 140 szkół stanęło w szranki, by zdobyć główną nagrodę, a mowa o 100 000 złotych na nowoczesną pracownię, przyznawanych w ramach programu – Zielone Laboratoria Taurona, który wspiera szkoły podstawowe oraz średnie. Placówki dzięki programowi mogą dotychczasowe sale lekcyjne zmienić w nowoczesne klasopracownie. Daje to młodzieży większy dostęp do nowych technologii oraz wiedzy. Tylko cztery szkoły zostały wyróżnione, tym samym wręczono im czeki na realizację wymarzonej pracowni. Wśród laureatów znalazła się szkoła z Sośnicy - SP nr 14 im. Stefana Żeromskiego, będąca częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14.

By spróbować swoich sił w projekcie, szkoła nagrała filmik, w którym uczniowie opowiadają, jak miałaby wyglądać pracownia ich marzeń. Jak wyjaśnia Iwona Pochopień dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach, młodzieży przyświecało hasło wieszcza narodowego Adama Mickiewicza – Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga. - Projekt nawiązał do naszej dzielnicy, w której znajduje się placówka – Sośnicy oraz do górników, którzy ciężko pracują pod ziemią. My również chcemy działać i chcemy sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga, a umożliwi nam to nowa technologia w nowej pracowni - zielonym laboratorium. Głównym założeniem było to, by pracownia marzeń była dostosowana do nauki przedmiotów ścisłych, jak biologia, chemia, geografia, fizyka, czy matematyka - mówi dyrektorka.

Uczniowie wspólnie z nauczycielami zaprojektowali pracownię marzeń, a dzięki 100 000 złotych mogli zakupić nie tylko podstawowe narzędzia do nauki, ale i nowoczesne sprzęty. W części laboratoryjnej znalazły się mikroskopy wraz ze szkiełkami oraz odczynnikami, a także zestawy doświadczalne. Uczniowie mogą obserwować obiekty oraz zjawiska przyrodnicze w rozszerzonej rzeczywistości 3D dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu. Pracownię wyposażono także w fantom, który posłuży do nauki reanimacji, resuscytacji oraz RKO. Zakupiono też aparaturę do pomiarów energii odnawialnej, akwarium słodko-wodne, czy tablicę w skali makro.

- Za sprawą nowych technologii uczniowie na zajęciach mogą odkrywać i doświadczać. Mam nadzieję, że dzięki tej pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w przyszłości moi uczniowie zasilą szeregi umysłów ścisłych i będą pomagać ludziom, to moje ciche marzenie – podsumowuje Pochopień.
W wakacje przygotowano oraz wyposażono pracownię marzeń, by wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie mogli z niej korzystać. Oficjalne otwarcie nastąpiło 8 września.  

Patrycja Cieślok - Sorowka
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj