Autobusy pojadą szybciej i bezpieczniej. Właśnie awansowały na pojazdy z przywilejami w ruchu. 

Chcesz coś załatwić na mieście? Masz kolejny powód, żeby wybrać autobus nie samochód. Gdy drugi może utknąć na „czerwonym”, pierwszy zawsze zdąży na światłach. 

Wszystkie autobusy w naszym mieście uzyskały priorytet na skrzyżowaniach. To pierwsze rozwiązanie, na taką skalę, w kraju.

Innowacja wykorzystuje możliwości inteligentnego systemu sterowania ruchem (ITS). Do tej pory, od trzech lat, pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie testowano na części autobusów A4. Teraz zadecydowano o rozciągnięciu przywileju na wszystkie linie obsługujące Gliwice. 

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, w system wyposażono 160 autobusów poruszających się po naszym mieście. Specjalne nadajniki trafiły również do 90 pojazdów służb ratowniczych. Urządzenia zapewniają szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. 

- Dzięki urządzeniom GPS system określa pozycję autobusów oraz decyduje o przyznaniu odpowiedniego priorytetu (nadawanego w zależności od skrzyżowania, linii oraz położenia pojazdu ze względu na pozycję wynikającą z rozkładu jazdy). System, w zależności od opóźnienia danego autobusu, przydziela dodatkowe sekundy zielonego światła, potrzebne do opuszczenia skrzyżowania – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik ZDM.

W przypadku służb ratunkowych system działa w taki sposób, że w miarę zbliżania się do skrzyżowania sygnalizacja przełącza się w tryb, w którym wszyscy użytkownicy drogi otrzymują sygnał czerwony. Dzięki temu kierowca takiego pojazdu może przejechać, nie ryzykując kolizji z innymi samochodami lub pieszymi. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa i skrócenia czasu przejazdu, co z kolei zwiększa szybkość podjęcia interwencji.

ITS może być również pomocny w podróży w inny sposób. Informacje przesyłane z czujników w autobusach wykorzystuje mobilna aplikacja ITS Gliwice. Po jej uruchomieniu każdy użytkownik może sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się autobus wybranej linii i oszacować czas pozostały do jego przyjazdu na przystanek. 

Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej its.gliwice.eu, użytkownicy smarftonów z systemem Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play. ZDM zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie również udostępniona wersja na iOS.

Gliwicki ITS to jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów w Polsce i pierwszy w regionie. Dzięki niemu kierowcy mogą płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe. 

Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap II”. Całkowity koszt projektu wynosi to 29,4 mln zł. 85 proc. kosztów kwalifikowanych pokrywa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W pozostałej części inwestycja finansowana jest z budżetu  Gliwic. 

(pik)wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • ZbiorKom 2019-05-24 13:03:24
  "Zielona fala dla autobusów. Po raz pierwszy w Polsce", to prymitywne kłamstwo. To jest rzetelność dziennikarska? Po co to robicie? Po wpisaniu do wyszukiwarki "zielona fala dla autobusów" każdy otrzyma wyniki z różnych miast sięgające wielu lat wstecz. Wstyd!
  • asdf 2019-06-11 22:42:06
   Powinno być chyba "po raz pierwszy w Gliwicach".
 • Kierowca autobusu 2019-05-26 12:23:33
  Ciekawe tylko dlaczego autobusy A4 skrecajace z pl. Piastów w Zwyciestwa stoją na bus pasie 2dwa razy dłużej niż gdyby skręcamy z pasa dla samochodów. Czasami mijaja 3 serie świateł a autobus dalej stoi. Jeśli tak ma wyglądać ta zielona fala to gratuluję wykonawcy.
 • Jan 2019-05-27 07:41:15
  Autobusy powinny mieć prawo przejazdu na czerwonym świetle.
 • tomasz 2019-06-12 16:28:03
  Wczoraj stałem na skrzyżowaniu na andersa,jadąca karetka na sygnale na obu bliskich siebie skrzyżowaniach miała non stop czerwone światła.Więc działa czy nie?