Trwają prace nad powołaniem Związku Powiatowo-Gminnego „Śląska Energia”. Koordynatorem jest powiat gliwicki we współpracy z pięcioma zainteresowanymi powiatami.

Spotkania w sprawie inicjatywy mają już powiaty bieruńsko-lędziński i tarnogórski. Kolejne w najbliższych tygodniach zaplanowano dla gmin z powiatów mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i gliwickiego.


Przedstawiciele gliwickiego gościli na spotkaniu w starostwie w Tarnowskich Górach.


- Jest to kontynuacja działań podjętych w ramach Klastra Energii „Przyjazna energia w Powiecie Gliwickim” – informuje starosta gliwicki Waldemar Dombek. – W ubiegłym roku, jako jeden z niewielu w kraju, uzyskał on ministerialny Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. To wyraz uznania dla naszych pionierskich przedsięwzięć w sektorze energetyki rozproszonej. Współdziałając z innymi, zwiększamy możliwości działań w zakresie OZE i pozyskania na ten cel środków z funduszy unijnych oraz ochrony środowiska.


Celem klastra jest rozwój zielonej energii, m.in. poprzez wspieranie przedsięwzięć służących likwidacji niskiej emisji, poprawie jakości powietrza i warunków życia mieszkańców. Bardzo istotnym założeniem związku jest koordynowanie wszystkich działań związanych z OZE, co powinno się przełożyć na obniżenie cen energii. Przy projekcie współpracują naukowcy z Politechniki Śląskiej.

(pik)


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj