O tym, że miejskie spółki w Gliwicach i Pyskowicach „wynajmują” owce do koszenia, mieliśmy okazję pisać już na łamach Nowin Gliwickich. Okazuje się, że to rozwiązanie zainteresowało także jedną z gliwickich firm, zlokalizowanych na terenach KSSE. Zresztą, to nie pierwsze i nie jedyne działanie wdrożone w trosce o środowisko. ZF, bo o nim mowa, od lat szuka możliwości pogodzenia przemysłu z naturą. Z pozytywnym skutkiem.

Owce kameruńskie zamiast kosiarek

Przykładem działania przyjaznego środowisku jest współpraca z właścicielem stada owiec, który przywozi je na tereny zielone ZF na wypas. Owczarz ma darmowe pastwisko, zwierzęta – świeżą trawę i duży wybieg, a ZF bezkosztowe i bezobsługowe koszenie.

- W lipcu 2022 na terenie naszego zakładu pojawiło się stado owiec kameruńskich. To kolejne proekologiczne działanie naszego zakładu – wyjaśnia Anna Sokół z działu BHP i OŚ gliwickiego zakładu ZF. - Planujemy rozbudowę fotowoltaiki i stado owiec pomoże nam w przygotowaniu terenu zielonego pod nową instalację – dodaje.

Owce świetnie sobie radzą z koszeniem. W pierwszej kolejności wybierają młode źdźbła, delikatniejsze i zapewne smaczniejsze rośliny. W dalszej – starsze trawy i jak przypuszczamy mniej smakowite kąski. Owca kameruńska to rasa pochodząca z zachodniej Afryki, głównie z Kamerunu i z Wybrzeża Kości Słoniowej. Są niewysokie, mało wymagające i wytrzymałe. Często używane są do wypasania na nieużytkach.

- Dzięki takim naturalnym kosiarkom ograniczamy używanie kosiarek mechanicznych, które są źródłem zanieczyszczeń powietrza i sporego hałasu. Oczywiście opracowaliśmy też podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby owce mogły spokojnie się wypasać – dopowiada Anna Sokół.  

Firma  ZF przykłada dużą wagę do działań  proekologicznych, a barter z owcami wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, realizowaną od lat przez firmę ZF.    

Poza zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych, skutecznie odzyskiwane jest ciepło z maszyn, które następnie jest wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki projektowi rekuperacji w obszarze anodowni uzyskiwana jest wymagana procesem temperatura cieczy w zbiornikach, co odbywa się  przy mniejszym zużyciu energii i wody demineralizowanej.

Tradycyjne oświetlenie zostało wymienione na LED-owe, a dodatkowe oszczędności w tym zakresie przynosi wykonany ostatnio montaż czujników ruchu.

Inny proekologiczny projekt zainicjowany pomysłowością pracowników, wdrożony został w Dziale Obróbki skrawaniem i dotyczy neutralizacji płynów myjących. Pozwala na zredukowanie ilości odpadów tych substancji, kosztów ich utylizacji oraz emisji dwutlenku węgla.

- Do odolejania i neutralizacji płynów myjących wykorzystujemy obecną linię anodującą – dzieli się wiedzą Ryszard Tomaszewski, Technik utrzymania ruchu i Specjalista procesu anodowania.    - Po procesie unieszkodliwiania pozostają odpady wolne od substancji niebezpiecznych. Możemy je usunąć z naszego zakładu przy pomocy instalacji kanalizacyjnej, nie szkodząc środowisku – dodaje.

Drugi z projektów realizowanych przez ZF w obszarze Obróbki dotyczy filtracji i odzysku chłodziwa.  - Dotychczas płyn chłodzący z brykieciarki traktowany był jako odpad, składowany i przekazywany do utylizacji przez cysterny samochodowe. Obecnie jest transportowany do urządzenia filtrującego, zostaje oczyszczony z wiórów i obcych olejów, następnie trafia do beczki i, gotowy do ponownego użycia, wraca do maszyn CNC. Daje nam to możliwość skupienia się na gospodarce obiegowej i wielokrotne używanie tego samego chłodziwa – kontynuuje kolega.  

- Jesteśmy dumni z wyników naszych projektów. Na rynku nie istniały gotowe rozwiązania technologiczne a pomysły i inicjatywy zawdzięczamy naszym pracownikom, których nowatorskie podejście i zaangażowanie przynosi wymierne korzyści – podkreśla Agnieszka Ścieszka, Dyrektor Generalny w ZF. Osiągnęliśmy realne efekty: spadek ilości koncentratu, zmniejszenie zużycia wody, energii czy ilości odpadów przekazywanych do utylizacji.

Przyszłość rozpoczyna się dzisiaj

Zakładowe procedury uczą nawyków przyjaznych środowisku. ZF jako korporacja stawia także na edukację proekologiczną wszystkich pracowników, organizując m.in. warsztaty eko czy kampanie informacyjne. 

- Obecna sytuacja, nie tylko ekologiczna, ale również ekonomiczna – wymaga redukcji zużycia energii na wszelkich możliwych polach. W ZF jesteśmy tego świadomi. Technologia i ekologia to dla ZF naturalne połączenie. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia! – zapewnia Agnieszka Ścieszka.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj