Polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. Dzieci tyją, ponieważ źle się odżywiają i są coraz mniej aktywne. W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10% uczniów, a w ostatnich latach już u ponad 22% (raport NIK, 2021). W ciągu najbliższych lat zdecydowanie zwiększy się ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne, a w szczególności na cukrzycę typu 2.

Warto wspomnieć o tym problemie, zwłaszcza dzisiaj – w Światowy Dzień Cukrzycy.  

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. 

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Można jednak ograniczać jej skutki i normalnie funkcjonować – przede wszystkim zadbać o zdrowy tryb życia, właściwą dietę i ruch. W Polsce choroba ta dotyczy blisko 3 milionów osób. 

Warsztaty „Zdrowo i aktywnie”

Co to znaczy „Zdrowo jem”? 
Z czego składa się „Talerz zdrowia”? 
Ile przysiadów trzeba zrobić, aby spalić kalorie po zjedzeniu jednego (!) chipsa?

Od 2 listopada 2022 r. trwają warsztaty „Zdrowo i aktywnie” w ramach akcji profilaktyki zdrowotnej Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Energopomiaru. Jej celem jest promocja zdrowego trybu życia poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną. Miesiąc wybrany nieprzypadkowo – 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. 
Głównym elementem akcji „Zdrowo i aktywnie” są bezpłatne warsztaty dla uczniów klas 1–3 w dziesięciu gliwickich szkołach podstawowych. Cykl spotkań rozpoczął się 2 listopada br. i potrwa do końca miesiąca. W sumie weźmie w nich udział ponad 1000 dzieci. 
Lekcje prowadzone są przez edukatorów diabetologicznych, podczas których dzieci dowiadują się, jak ważne jest uprawianie sportu i aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzieci uczą się, z ilu posiłków powinno składać się codzienne menu, co oznacza „talerz zdrowia”, jak czytać etykiety produktów oraz jak planować zakupy, aby uniknąć marnowania żywności. 
Warsztaty są sprawdzoną formą działań profilaktycznych prowadzonych przez Towarzystwo w zakresie zapobiegania nadwadze i otyłości oraz wprowadzania zdrowych nawyków, a także przeciwdziałania chorobie cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca typu 2.

PLAKAT – KODEKS DOBRYCH PRAKTYK DO POBRANIA ZE STRONY https://energopomiar.com/media/plakat-zdrowo-i-aktywnie.pdf   
 


Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą od 1996 roku działa na rzecz środowiska diabetyków w Polsce.
Towarzystwo zorganizowało kilkadziesiąt turnusów rehabilitacyjnych dla ponad 6 tys. dzieci, młodzieży z cukrzycą i ich opiekunów, 98 warsztatów edukacyjno-integracyjnych dla 5,5 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych diabetyków, ponad 500 szkoleń dla ok. 25 tys. nauczycieli w szkołach i przedszkolach w zakresie opieki nad dzieckiem chorym na cukrzycę w placówce oświatowej na terenie całego kraju, a także 124 warsztaty profilaktyczno-edukacyjne w ramach programu „Zdrowo jem, jestem aktywny” dla 6,5 tys. uczniów szkół podstawowych na terenie województwa śląskiego. 
Od 11 lat towarzystwo realizuje trzy ogólnopolskie programy stypendialne: SŁODYCZ WIEDZY dla zdolnych uczniów  z cukrzycą, DRUŻYNA MOJACUKRZYCA.PL dla zdolnych sportowców diabetyków, HIPERTALENT dla diabetyków uzdolnionych artystycznie. W sumie programami objętych było do tej pory 450 stypendystów. 
Od 5 lat Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy – Bieg „1 km dalej od cukrzycy”. Drużyna MOJACUKRZYCA.PL złożona z kolarzy chorych na cukrzycę bierze udział w Tour de Pologne dla Amatorów.
W 2021 roku Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą otrzymało nagrodę Marka Śląskie! w kategorii Organizacja Pozarządowa.
https://mojacukrzyca.pl/


Energopomiar – partner i sponsor akcji „Zdrowo i aktywnie” 

Energopomiar to gliwicka firma inżynierska, która istnieje od 1950 roku. Firma zajmuje się doradztwem i pomiarami wykonywanymi dla klientów z branży energetyki, ciepłownictwa i przemysłu oraz sektora komunalnego. Spółka wspiera lokalne organizacje pozarządowe i angażuje się w akcje społeczne skierowane do lokalnej społeczności oraz pracowników. Energopomiaru współpracuje z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą od 2021 roku. Do tej pory firma wsparła drużynę „MOJA CUKRZYCA”, złożoną z zawodników chorych na cukrzycę typu 1, która wzięła udział w Halowych Mistrzostwach Polski Dzieci z Cukrzycą w Piłce Nożnej – Sweet Cup Poznań 2022 oraz Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski Insulin On Board 2022! w Warszawie. 
https://energopomiar.com/ 

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj