Pomagały, choć z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach nie miały okazji spotkać się osobiście, a to wszystko za sprawą pandemii. Niedawno wszystko się zmieniło, a panie nareszcie mogły się lepiej poznać. 
Niosą uśmiech tam, gdzie jest on potrzebny, a mowa o fundacji Unikum z Rudna, która w środę 25 sierpnia zorganizowała dla mieszkanek DPS – u w Sośnicowicach piknik na pożegnanie wakacji. To była okazja, by w końcu lepiej się poznać, bowiem instytucja po raz pierwszy w dobie pandemii otwarła swoje podwoje dla osób z zewnątrz i zaprosiła w swoje progi wolontariuszy z Unikum. Podopieczne tzw. zameczku przy ul. Kozielskiej o fundacji zdążyły już usłyszeć, dzięki ubiegłorocznej akcji mikołajkowej Unikum, w której każda mieszkanka otrzymała dodatkowy prezent. Teraz była szansa, by ze sobą porozmawiać.

- Dla mnie jest to ogromne przeżycie – mówi Daria Plewnia, założycielka fundacji Unikum, która po raz pierwszy miała możliwość integracji z osobami niepełnosprawnymi podczas pikniku. To był także wielki dzień dla dziewczyn z zamku, które, choć na chwilę mogły zapomnieć o swojej chorobie, czy o pandemii. - Trzeba wracać do normalności, każdy z nas chce się spotykać z innymi, tak samo dziewczyny. Uśmiech, rozmowa to wszystko powoduje entuzjazm wśród moich podopiecznych, który jest im potrzebny. Każda taka impreza jest dla dziewczyn dużym wydarzeniem – podkreśla Jarosław Mencfel, dyrektor DPS „Ostoja” w Sośnicowicach.

Wystarczył pomysł, a następnie ogłoszenie, by znaleźć chętnych wolontariuszy do pomocy i zgoda dyrekcji, by panie obudziły się z pandemicznego letargu i uśmiechały się od ucha do ucha. Po raz pierwszy opiekunowie wraz z dziewczynami nie musieli nic przygotowywać, bowiem wszystkim zajęła się fundacja, która zachowała wszelkie środki bezpieczeństwa. Były tańce na parkiecie, prace plastyczne, puszczanie baniek mydlanych, pamiątkowe zdjęcia z fotobudki, grillowanie oraz radosne śpiewanie znanych i lubianych utworów. Wolontariusze mogli zintegrować się z mieszkankami podczas wspólnej zabawy. Jak podkreślają organizatorzy pikniku – to pierwsze i z całą pewnością nie ostatnie tego typu wydarzenie u podopiecznych z DPS – u w Sośnicowicach.

Patrycja CieślokGaleria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj