W tym roku dzieci i młodzież kończą szkołę wcześniej – świadectwa odbierają już dziś, w środę, 19 czerwca. Wakacje zaczynają więc od długiego weekendu, zaczynającego się świętem Bożego Ciała. 
Pierwotnie rok szkolny miał zakończyć się w piątek, 21 czerwca i taką datę podawało MEN. Termin zmienił premier Mateusz Morawiecki – ze względów praktycznych (czwartek przed 21 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy).  

Niektóre placówki oświatowe zakończyły jeszcze wcześniej, np. wczoraj po południu świadectwa rozdano w gimnazjum przy ul. Zimnej Wody w Gliwicach. 

Rok 2018/2019 był burzliwy. Po pierwsze, z powodu zamieszania spowodowanego reformą (szkołę kończyły pierwsze roczniki ósmoklasistów), po drugie, przebiegał pod znakiem nauczycielskich protestów (strajk trwał trzy tygodnie, więc można powiedzieć, że młodzi ludzie wakacje mieli już w kwietniu). 

Co przyniesie 2019/2020? Przerywając swój strajk ZNP zapowiadał, że to jeszcze nie koniec i protesty wrócą we wrześniu. Jak będzie, zobaczymy. Nieoficjalnie wiemy, że nie wszyscy nauczyciele są chętni, by dalej strajkować – we znaki dały im się wypłaty za dni, w których nie nauczali. 

Ale zmartwienia zostawmy na wrzesień. Jest lato i ponad dwa miesiące laby dla dzieci i młodzieży, urlopy zaczynają też dorośli. Życzymy udanych wakacji, szczęśliwych wyjazdów i powrotów do domu.
  

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj