Napar z ostrokrzewu paragwajskiego zdobywa popularność w coraz szerszych kręgach. Mało tego - yerba mate staje się ważna także w środowiskach dietetyków i fitoterapeutów z uwagi na swoje właściwości profilaktyczne. Choć dla regionów, z których pochodzi - centrum Ameryki Południowej - stosowanie lecznicze yerby jest czymś normalnym, u nas dopiero od niedawna mówi się o tym szerzej.

Wpływ yerba mate na zdrowie

    Yerba mate ma pobudzające działanie, ale w przeciwieństwie do kawy, nie wypłukuje z organizmu magnezu i innych minerałów. Co więcej, yerba uzupełni braki mikro- i makroelementów! Zawiera bowiem kompleks niezbędnych do zrównoważonego trybu życia składników odżywczych. Wśród nich znajduje się magnez, mangan, fosfor, sód czy witaminy E, A, B1, B2. Pijąc mate możemy mieć pewność, że jedyne czego pozbędziemy się z ciała, to zbędne produkty przemiany materii, złogi jelitowe i toksyny, ponieważ ostrokrzew dzięki zawartości antyoksydantów i saponin oczyszcza organizm i usprawnia metabolizm. Dużym plusem na rynku yerbowym jest także to, że yerba mate ma wiele gatunków i każda osoba może wybrać susz idealny pod swój gust smakowy, a zarazem potrzeby ciała. Dla przykładu zielona, brazylijska mate - łagodna w smaku - ma większe stężenie polifenoli (antyoksydantów), niż intensywna, mocna paragwajska. Równocześnie ta druga wejdzie w lepsze interakcje z dodatkami ziołowymi, wzmacniając lecznicze działanie innych roślin. Wśród yerba mate dostępne są wyjątkowe mieszanki ostrokrzewu z ziołami, owocami i suplementami, pozwalając wszystkim zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie w bardzo dopasowany sposób.

Moc yerba mate

    Jeśli ktoś jest fanem mocnych naparów, szuka tego, co pobudzi najbardziej, to także się nie zawiedzie. Można bowiem wybierać pośród kilku rodzajów mate ze szczególnie wysoką zawartością kofeiny (mateiny). Są też susze mieszane z energetyzującymi ziołami, jak choćby guaraną. Jednak prawda jest taka, że każda yerba pobudza! A ponieważ napar ten można zalewać kilka razy - ilość suszu powinna zajmować nawet połowę naczynia - pobudzenie, koncentracja i motywacja wzrastają wraz z dolewkami wody do yerby. I w ten sposób polecamy spędzić tradycyjną przerwę kawową! A najlepiej nawet cały dzień!

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj