Już po raz dwunasty odbył się Przegląd Twórczości Kresowej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 w Bojkowie oraz Radę Dzielnicy Bojków. Wydarzenie miało miejsce 17 listopada 2021 r. na Scenie Bojków w Młodzieżowym Domu Kultury i  cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Wśród gości na widowni pojawili się przedstawiciele gliwickich szkół oraz związków zawodowych, reprezentanci i sympatycy środowisk kresowych ze śląska, samorządowcy, kapłani, mieszkańcy Bojkowa i okolic. Patronat nad przeglądem objął Prezydent Miasta Gliwice Adam Neuman oraz  Kuratorium Oświaty w Katowicach - Delegatura w Gliwicach, a także Polskie Radio Katowice.

W pierwszej części wydarzenia, która miała charakter konkursu zaprezentowali się soliści i zespoły w łącznej liczbie 72 uczestników. Młodzi wykonawcy z klas I-VIII szkół podstawowych występowali w kategoriach recytacja, taniec, piosenka, teatr. W dziesięciu odsłonach uczniowie świetnie poradzili sobie z fabułą konkursu. Tematem tegorocznego przeglądu był bowiem : „Lwowski świat Lema”, gdyż rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema,
najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction. Inspiracją do całej oprawy stała się autobiografia zatytułowana „Wysoki Zamek”, opisująca dzieciństwo i młodość tego wyjątkowego autora spędzone we Lwowie w latach 1921-1945. Sam pisarz był wielkim miłośnikiem słodyczy, dlatego po zakończeniu części konkursowej nie mogło zabraknąć dla wszystkich słodkiego poczęstunku, w tym fontanny z czekoladą.

Podczas drugiej części wydarzenia podsumowano i nagrodzono wykonawców wszystkich kategorii,  a także podziękowano nauczycielom przygotowującym uczniów do występów oraz organizatorom. Swój mały recital zaprezentował także duet - Jędruś Jaworski i Adaśku Żurawski czyli Tyligentne Batiary, który od zawsze śpiewa i gra Lwowskie piosenki. Punktem kulminacyjnym był pokaz mini helikoptera unoszącego się nad sceną oraz kosmita, w którego rolę wcielił się Pan Krzysztof Drabik - zwycięzca programu „MAM TALENT”, za najlepsze show. Wykonał dla zebranej publiczności niezwykły pokaz sztuki żonglowania.

XII Przegląd Twórczości Kresowej uświadomił młodym wykonawcom, że każdy ma swój talent.  Wystarczy tylko rozwinąć skrzydła jak niegdyś młody chłopiec ze Lwowa - Stasiu Lem, który podbił kosmos.

mat. pras.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj