Terapia, w ramach programu unijnego, będzie prowadzona przez trzy miesiące, dwa razy w tygodniu, przez fizjoterapeutów, z użyciem robotów do reedukacji chodu EKSO lub G-EO System.
30 maja przypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego i z tej okazji X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji organizuje dzień otwarty, podczas którego będzie można skorzystać z konsultacji z lekarzem i zakwalifikować się do projektu finansowanego z funduszy europejskich, pod nazwą „Rozwój regionalnych usług rehabilitacyjnych służących przywracaniu i/lub poprawie zdrowia krokiem do deinstytucjonalizacji opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi”. 

To już jego druga edycja, a jest on skierowany do osób z całego Śląska chorujących na stwardnienie rozsiane oraz pacjentów po przebytym udarze mózgu, którzy nie potrafią poruszać się bądź mają z tą czynnością trudności. Projekt ma na celu przywrócenie im jak największej możliwej sprawności, przy wykorzystaniu innowacyjnych urządzeń rehabilitacyjnych. X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji to ośrodek z wieloletnim doświadczeniem, korzystający ze zdobyczy naukowych Technomexu, wdrażający nowoczesne technologie, potwierdzone badaniami naukowymi. 

 – Podczas dnia otwartego, co niezwykle istotne, umawiamy pacjentów na konkretne godziny. Zapraszamy przede wszystkim osoby ze stwardnieniem rozsianym, ale projekt skierowany jest także do tych po udarach, więc jeśli pojawią się ludzie mający problemy z chodzeniem czy pionizacją, zapraszamy – to ich dzień. Mile widziani będą również inni pacjenci mający problem z chodzeniem – mówi Alicja Bugajska, dyrektor przychodni X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji.
Terapia będzie prowadzona dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące przez fizjoterapeutów, z użyciem robotów do reedukacji chodu EKSO lub G-EO System. 

To unikatowe w skali Polski urządzenia, dające szanse na szybsze i pełniejsze dojście do względnej sprawności w chorobach neurologicznych. 

– Oprócz terapii realizowanej ze wsparciem unijnym X-Rehab prowadzi rehabilitację dla pacjentów z innymi schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. 30 maja także dla nich przygotowaliśmy stanowiska konsultacyjne z fizjoterapeutami, którzy podpowiedzą, jak poprowadzić rehabilitację – wyjaśnia Bugajska. 

Jako jedna z niewielu placówek X-Rehab posiada urządzenia doskonale się uzupełniające. Dzięki temu odsetek pacjentów zgłaszających się do projektu, a niekwalifikujących do niego, jest niewielki.

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają godzinę. Ich najważniejszym celem jest pomoc w nauczeniu się jak najbardziej prawidłowego wzorca chodu. 

– To właśnie chód staramy się poprawić w pierwszej kolejności, ale przy okazji pracujemy nad doskonaleniem umiejętności utrzymania równowagi, stabilizacji i balansu, zwiększeniem pewności pacjenta, jeśli chodzi o poruszanie. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie całego układu kostnego i narządów wewnętrznych – tłumaczy Michał Holik, kierownik strefy rehabilitacji neurologicznej X-Rehab. Oprócz czysto fizycznych zmian nie mniej ważne są psychiczne: u wielu osób dotkniętych udarem czy stwardnieniem rozsianym pogarsza się stan psychiczny i cierpią oni na depresję. 

– Ludzie tracą wiarę w to, że mogą dojść do pełnej sprawności lub samodzielności życiowej. Widząc efekty terapii, ale też patrząc na poprawiający się stan innych pacjentów korzystających z zajęć w ramach projektu, dochodzą do przekonania, że warto walczyć o swoją sprawność. Staramy się pacjenta poprowadzić, zaangażować w rehabilitację, dać bodziec, zmotywować do walki o siebie. Jeśli to zaczyna działać, ma on większe szanse na powrót do samodzielności – dodaje Holik. 

Czas konsultacji w ramach umówionej wizyty 30 maja, podczas dnia otwartego, zależy od stanu pacjenta i obszerności dokumentacji medycznej. 

Jak przygotować się do konsultacji? Należy mieć ze sobą dokumentację medyczną, najlepiej skserowaną, bo po kwalifikacji do programu kopia zostanie w przychodni. 

Żeby zarejestrować się na konsultację, należy zadzwonić pod numer 32 33 891 09 lub 32 33 891 10. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów konsultacji.

X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacyjne 
ul. Szparagowa 19, 44-141 Gliwice 
www.x-rehab.pl


MATERIAŁY PARTNERA

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • FizjoPaluch 2020-05-28 19:55:25
    pięknie, zapraszam do nas www.FizjoPaluch.pl
    • Jobs 2020-06-01 12:12:04
      reklama dźwignią handlu :D:D:D