25 września Dzień otwarty dla osób z problemami kardiologicznymi.
Najważniejsza jest rehabilitacja  

To będzie druga wrześniowa sobota z sercem w Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-REHAB. 
Na Szparagową mogą tym razem przyjechać, i skorzystać nie tylko z konsultacji, osoby z problemami kardiologicznymi.  

Dzień serca… na co dzień 

Pierwsza wrześniowa akcja, w miesiącu, w którym zwyczajowo obchodzi się Światowy Dzień Serca, w X-REHAB przebiegała pod znakiem edukacji. Ci, którzy skorzystali z zaproszenia, mogli  zbadać biologiczny wiek swojego serca, wydolność oddechową na spirometrze, skorzystać z porad dietetyka i oczywiście zobaczyć, jak wygląda nowoczesna rehabilitacja. Wśród  gości X- REHAB byli zarówno ludzie młodzi, jak i zaawansowani wiekiem. 

Pani Katarzyna Klich z Gliwic przyjechała na Szparagową chcąc się przekonać w jakim stanie jest jej organizm, szczególnie serce. - Bardzo się cieszę, że jest taka możliwość, szczególnie teraz, gdy nie mamy pewności, w jakim stopniu pandemia mogła wpłynąć na nasze zdrowie. Dzięki badaniom znam swoje wyniki, jestem uspokojona. Wiem też, że gdyby coś było nie tak, dostałabym wskazówki co mam dalej zrobić. Dziękuję, że mogłam skorzystać z dnia otwartego i polecam innym - mówi pani Katarzyna.

Milion cierpi na niewydolność serca 

Choroby serca, a szczególnie jego niewydolność, to dziś poważny problem zdrowotny. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad milion osób. Przyczyny są różne - wydłużająca się średnia wieku, tryb życia, ale i coraz skuteczniejsze leczenie chorób sercowo-naczyniowych a w związku z tym dłuższe przeżycie chorych. Lekarze i naukowcy wskazują też na powikłania po COVID-19, jako ewentualną przyczynę niewydolności serca. 

Śmiertelność wśród chorych z niewydolnością serca od lat jest bardzo wysoka, a wnioski z raportu "Niewydolność serca w Polsce”, przygotowanego z inicjatywy Porozumienia Organizacji Kardiologicznych – Razem dla Serca, wskazują jak bardzo nieskuteczny i nienowoczesny jest system ochrony zdrowia w Polsce.

Specjaliści uważają, że procedury medyczne i farmakoterapię należy uzupełniać rehabilitacją. Powstają różnego rodzaju opracowania i postulaty, wskazujące iż w przypadku braku kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca, ważne jest wielopłaszczyznowe podejście do pacjenta, w tym dostarczenie nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań, przede wszystkim umożliwiających zorganizowanie dokładnej, mierzalnej i możliwie szybko przeprowadzonej odpowiedniej rehabilitacji.

Sprawdź się z Peletonem 

A taką prowadzi Gliwickie Centrum Rehabilitacji X-REHAB. Diagnostyka i kwalifikacja do terapii przez specjalistów obejmuje: wywiad, badanie wstępne i analizę dotychczasowej dokumentacji medycznej. Następnie przeprowadzana jest diagnostyka na wysoko specjalistycznym sprzęcie, po której opracowuje się indywidualny plan terapii. - U pacjentów wzrasta świadomość potrzeby rehabilitacji, problem w tym, że mają trudności w znalezieniu dla siebie pozaszpitalnego czy niesanatoryjnego miejsca, gdzie taka rehabilitacja mogłaby być prowadzona - mówi Alicja Bugajska, dyrektor Gliwickiego Centrum Rehabilitacji X-REHAB. I dodaje, że Centrum to jedna z nielicznych placówek ambulatoryjnych sprzętowo i kadrowo przygotowana do prowadzenia rehabilitacji kardiologicznej. - Mamy systemy do rehabilitacji Peleton Plus oraz Kardiomed. Urządzenia te gwarantują każdemu pacjentowi, wchodzącemu w skład grupy treningowej, indywidualny tok ćwiczeń, nadzór medyczny w postaci pełnej kontroli parametrów takich jak tętno, ciśnienie oraz zapis EKG w trakcie całego treningu. Dzięki pełnej kontroli nad przeprowadzanym treningiem staje się on bardzo efektywną i bezpieczną formą usprawniania – wyjaśnia dyrektor Bugajska.

Masz chore serce? Ten dzień jest dla Ciebie 

Mowa tu o 25 września, kiedy X-REHAB, po raz drugi, organizuje dzień otwarty. Tym razem dla osób ze stwierdzoną niewydolnością serca. Ważne, by zabrały one ze sobą dokumentację medyczną i, jeśli mają wykonaną, aktualną próbę wysyłkową. Fizjoterapeuci po zapoznaniu z danym przypadkiem zaproponują rehabilitację. Wśród uczestników Dnia otwartego przeprowadzona zostanie rekrutacja do programu badawczego, w ramach którego pacjenci ze stwierdzoną niewydolnością serca będą poddani miesięcznej specjalistycznej rehabilitacji, by potem porównać i przeanalizować wyniki prowadzonych terapii. Dla osób, które zakwalifikują się do programu  rehabilitacja będzie bezpłatna.

 Ze względu na COVID-19 wymagana jest wcześniejsza rejestracja na konkretną godzinę. Rejestracja oraz informacje na temat Dnia Otwartego i projektu badawczego pod nr telefonu: 32 111 90 03



Zdjęcia: Wojciech Jania

materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj