Otwarta w 2018 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku” została doceniona i znalazła się wśród laureatów 12. Edycji Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. 
Do pierwszego etapu 12. edycji plebiscytu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową, zgłoszono blisko 200 projektów w trzech kategoriach: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja i multimedia”. Jury wybrało pięciu finalistów w każdej kategorii. Ostateczni zwycięzcy wyłaniani są w głosowaniu internautów, które potrwa do 15 maja.

Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, której kuratorką jest Bożena Kubit, została udostępniona do zwiedzania w grudniu 2018 r. To pierwsza w Polsce tak przekrojowa i kompleksowa ekspozycja ukazująca historię oraz życie społeczne i religijne górnośląskich Żydów, a także ich udział w działalności gospodarczej. Jest ona w pełni nowatorska zarówno w podjętej tematyce, jak i ze względu na ciekawą, niezwykłą aranżację oraz zastosowanie wielopoziomowych form przekazu. W narracji historycznej – poprowadzonej od średniowiecza po współczesność – ukazano skomplikowane dzieje współwystępowania tej mniejszości narodowej i religijnej, fale migracji oraz współudział w życiu społecznym i gospodarczym.    

Zachęcamy do oddawania głosów w plebiscycie. Uwaga: żeby zagłosować należy wybrać po jednej pozycji z każdej kategorii.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj