Na terenie Aeroklubu Gliwice powstanie muzeum techniki lotniczej, warsztaty modelarskie, pracownie edukacyjne. 
Rozpoczęły się prace przy budowie Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej (GCEL). W nowej roli ożyją dawne hangary aeroklubu, a w jednym miejscu spotkają się przeszłość i przyszłość lotnictwa. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – otwarcie za rok. 

GCEL to szansa na ożywienie północnej i wschodniej części obszaru lotniska. Plany aeroklubu dotyczą terenów o powierzchni ok. 6 tys. m kw.  Dawne hangary mają zamienić się w wielofunkcyjny kompleks, z częścią muzealną, edukacyjną i warsztatową. Przewidziano również strefę rekreacji, dostępną dla wszystkich mieszkańców. 

Prace już trwają. Docelowo duży hangar zajmie muzeum lotnictwa z wykorzystaniem zabytkowych statków powietrznych w dyspozycji Aeroklubu Gliwice. Wystawa powstanie we współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Gospodarz miejsca nie wyklucza również organizowania pokazów maszyn na płycie lotniska.  Jako część ekspozycji pod dachem przewidziano natomiast specjalną wystawą modelarską. Sednem działalności centrum będzie edukacja. 

- Ma popularyzować lotnictwo,  przypominać jego historię, zachęcać ludzi do uprawiania tego pięknego sportu.  Chcemy przede wszystkim trafić do młodzieży, dlatego nie zabraknie nowoczesnych w formie atrakcji - mówi Edmund Bester z Górnośląskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości (GAPR) w Gliwicach, która jest inwestorem zastępczym. 

Na prawdziwy hit zapowiada się symulator lotów.  Zamontowane zostaną trzy kopułki  do pokazów 4D – dwie o promieniu obrazu 180 st. i jedna 360 st.  oraz symulator lotów. Pozwolą na to, by, nie ruszając się z ziemi, przeżyć lot w przestworzach.

- Przewidujemy, że będą przyjeżdżały zarówno wycieczki, jak i osoby chcące poczuć emocje latania oraz wirtualnego udziału w głośnych lotniczych wydarzeniach, m.in. podniebnych bitwach. Wrażenie realizmu w kopułce 4D jest niesamowite – mówi Bester.

GCEL będzie również przystanią dla modelarzy. Współpraca GAPR, aeroklubu oraz Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i OPS zaowocuje uruchomieniem pracowni dla młodzieży. W przyszłości przy lotnisku powstać ma tor przeznaczony dla modeli na uwięzi, dostosowany do rozgrywania Mistrzostw Polski i zawodów Pucharu Świata.

Projekt to również pomysł na atrakcyjną  przestrzeń miejską. Pojawią się parkingi oraz strefa rekreacji, otwarta dla wszystkich mieszkańców. 

Przewidziano organizację festynów i pikników lotniczych, warsztatów i spotkań plenerowych. W założeniach będą działać  kawiarenka i czytelnia z branżowymi publikacjami, a także stoisko z pamiątkami.

Budowa centrum kosztuje blisko 27 mln zł, z czego 15 mln stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Ceny z przetargu okazały się znacznie wyższe niż zakładano, co spowodowało turbulencje z wyłonieniem wykonawcy. Ostatecznie inwestycję realizuje kilka firm, odpowiedzialnych za poszczególne segmenty obiektu.  

Umowa przewiduje, że GCEL będzie gotowe w trzecim kwartale 2020 r.   

W tym samym czasie, już od ponad roku, powinno działać przebudowane lotnisko. Przypomnijmy: zmienia się nie tylko część terenu w dyspozycji aeroklubu. Na finiszu jest budowa nowego pasa. Powstały  m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, płyta postojowa, parkingi i drogi dojazdowe. Po zakończeniu prac powstanie baza lotów biznesowych, turystycznych i cargo, obiekt będzie też w stanie obsłużyć publiczny transport lotniczy.

Otwarcie zmodernizowanego lotniska przewidziano w pierwszym kwartale 2020 roku. Inwestycja kosztowała blisko 28 mln zł. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj