Honorowi Dawcy Krwi PCK im. dr. Floriana Ogana w Knurowie bezinteresownie oddają swoją krew, dzięki czemu uratowali już setki istnień ludzkich. W piątek, 9 lipca br. w sali sesyjnej miejskiego ratusza wręczono odznaczenia szczególnie zasłużonym członkom tej działającej już ponad 30 lat organizacji.
Krew jest lekarstwem, które ratuje życie. Wiele jest sytuacji, kiedy jest ona potrzebna nagle i pilnie, a przecież nie da się jej zastąpić niczym innym – mówi Paweł Kobyliński, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Knurowie, który swoją funkcję pełni społecznie. - Stąd tak ważne jest to, by honorowych krwiodawców było jak najwięcej.

W Knurowie krwiodawstwo miało swój początek w latach 60. XX wieku. Najpierw działał tu punkt przy szpitalu założony przez śp. dr. Czesława Kuczę. W latach 1974-1987 funkcjonował przy kopalni klub im. Matki Polki, zaś od 19 września 1990 r. działa klub HDK-PCK im. dr. Floriana Ogana.

Knurowska organizacja liczy 40 członków, swoją siedzibę ma przy Polskim Czerwonym Krzyżu, a jego drzwi są otwarte dla każdego krwiodawcy – bez względu na miejsce zamieszkania. Krwiodawcy aktywnie włączają się w liczne akcje i wydarzenia promujące oddawanie krwi, jak i integrujące osoby z tego środowiska. Sami też organizują liczne wydarzenia m.in. zawody w grę w warcaby, zawody wędkarskie, tenisa stołowego. Niektóre osoby zrzeszone w knurowskim klubie oddały już kilkadziesiąt litrów krwi. Dwóch z nich zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez Prezydenta RP.

W piątkowej uroczystości wzięli udział między innymi członkowie wojewódzkich i okręgowych władz Polskiego Czerwonego Krzyża, w ramach którego funkcjonuje klub HDK im. Floriana Ogana z Knurowa, a rolę gospodarza pełnił prezydent miasta Adam Rams wraz z przewodniczącym tamtejszej rady Tomaszem Rzepą.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Stanisław Gdowski, który przez 30 lat oddał 43 litry krwi, jego kolega klubowy Zbigniew Kuśmierz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (28 litrów krwi). Doceniono również działalność dr. Tomasza Reginka, który z knurowskim klubem HDK PCK związany jest od samego początku. Za wybitne zasługi w rozwoju krwiodawstwa nagrodzono go Kryształowym Sercem, najwyższym odznaczeniem organizacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża.

– Swoją działalnością i aktywnością chcemy uświadamiać ludziom, jak ważne jest oddawanie krwi – mówi Gdowski. – Nigdy też nie wiemy, czy nie znajdziemy się w sytuacji, kiedy sami będziemy jej potrzebować.

Warto wspomnieć, że oddział rejonowy PCK w Knurowie działa bardzo prężnie nie tylko na polu krwiodawstwa. Pod swoją opieką ma klasy ratownictwa medycznego, w których młodzi ludzie uczą się tego zawodu. W tym roku przy wsparciu prezydenta Knurowa organizuje półkolonie dla dzieci. Dodatkowo knurowski PCK opiekuje się osobami starszymi, samotnymi i chorymi, wspomagając w ten sposób ośrodki pomocy społecznej. Realizuje też programy żywnościowe dla osób z trudnościami finansowymi.
(san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj