Trwa 20. Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy. Przed nam wydarzenie muzyczne - prawykonanie Koncertu dla Gliwic Gerarda Drozda w wykonaniu Aukso - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.    
18 listopada o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II wystąpi jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w kraju będąca gwarancją muzycznych poszukiwań na najwyższym poziomie. 

Grupa absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia zespół mający być dla nich czymś więcej niż miejscem pracy. Raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Nazwa, jaką wybrał zespół, nie jest przypadkowa - będąc wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi.  

Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in.: Paweł Mykietyn, Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. 

Aukso koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary co Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. 

Niedzielny koncert Międzynarodowego Gliwickiego Festiwalu Gitarowego składa się z dwóch części: w pierwszej, w wykonaniu Aukso, usłyszmy Suitę w dawanym stylu "Z czasów Holberga" Edvarda Griega oraz Addagio op. 44 Gerarda Drozda w wersji na orkiestrę smyczkową.  W drugiej  orkiestra wróci na scenę w powiększonym składzie – dołączy do nich pięciu muzyków z sekcji instrumentów dętych oraz rewelacyjny gitarzysta Goran Krivokapić. Muzyk z Czarnogóry po roku wraca na gliwicki festiwal, tym razem wspólnie z orkiestrą wykona „Concierto de Gliwice” Gerarda Drozda. 

Krivokapić jest jednym z czołowych gitarzystów międzynarodowej sceny gitarowej.  Świadczy o tym nie tylko jego techniczna perfekcja i wirtuozeria,  ale i  charakterystyczna interpretacja, zarówno dawnej, jak i nowej muzyki. Ścieżka jego muzycznej kariery przedstawia się naprawdę imponująco. Oprócz osiemnastu międzynarodowych konkursów, w których zdobył pierwszą nagrodę ( Międzynarodowy Konwent Gitarowy w Aleksandrii we Włoszech), dwa razy przyznano mu statuetkę „Chitarra d’oro” w kategorii Najlepszy Gitarzysta Młodego Pokolenia.
Artysta wzbogaca repertuar gitarowy o własne transkrypcje oraz współpracuje ze współczesnymi kompozytorami, takimi jak: Gerard Drozd, Hendrik Hofmeyr oraz Atanas Ourkouzounov.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj