W dniach 10-11 września odbyły się Dożynki Prezydenckie 2022. Reprezentanci z całego kraju zebrali się w Warszawie, aby wspólnie dziękować za plony i trud pracy na roli. Województwo śląskie reprezentowała gmina Rudziniec!

W sobotnie popołudnie zorganizowany został konkurs o nagrodę prezydenta RP, w którym miał zostać wyłoniony najładniejszy wieniec dożynkowy. Zebrani uczestnicy zaczęli od wspólnego śpiewu. Nie zabrakło ludowych strojów, tańców i tradycyjnych utworów. Wieniec dożynkowy województwa śląskiego stworzyli mieszkańcy sołectwa Poniszowice (gmina Rudziniec). Warto wspomnieć, że w prace nad tzw. koroną włączone były osoby w zróżnicowanym wieku i reprezentujące różne grupy – młodzież, dorośli, Aktywni Seniorzy, koło gospodyń wiejskich oraz pracownicy ośrodka kultury. Wieniec zaprezentowali członkowie nowo powstałej grupy folklorystycznej skupionej przy Gminnym Ośrodku Kultury Rudziniec. Ukazując piękno śląskich tradycji zaśpiewali, zatańczyli „trojoka” (tradycyjny śląski taniec ludowy). Zespół i grupa wieńcowa opowiedzieli także o symbolice stworzonej korony dożynkowej, a była ona nieprzypadkowa. Wieniec symbolizował tradycyjny śląski dom – z silnym stelażem, krzyżem z góry i sercem w środku. Konkurs podkreślił piękną tradycję wspólnego tworzenia wieńców.

W niedzielę uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. dożynkowej, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. Następnie w Belwederze reprezentanci każdego województwa wręczyli parze prezydenckiej przygotowane upominki. Od godz. 14.00 trwał ceremoniał dożynkowy, a po nim w ogrodach Belwederu wystawcy prezentowali parze prezydenckiej swoje produkty.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wieńca. Wyrazy uznania składamy również dla całego zespołu i grupy wieńcowej. Godnie i pięknie reprezentowaliście gminę Rudziniec, ale także całe województwo!

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj